Κυριακή 9 Απριλίου 2023

ΠΑΣ Ναυπάκτου-Μολοσσοί 73-75: Σπουδαίο "διπλό" με μόλις 6 παίκτες και "35άρη" Ζήση

Το πρώτο παιχνίδι για το μπαράζ παραμονής πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στη Ναύπακτο με την ομώνυμη ομάδα να φιλοξενεί τους Μολοσσούς και τους Γιαννιώτες να φεύγουν με το ροζ φύλλο με 75-73.

Μόλις 6 παίκτες είχε στη διάθεσή του ο Βασίλης Χατζής όμως αυτό δεν πτόησε καθόλου την ομάδα του καθώς ο αρχηγός, Δημήτρης Ζήσης, σταμάτησε στους 35 πόντους με 8 εύστοχα τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Σταύρος Μάκης και Δημήτρης Μπάρπας με 15 και 13 αντίστοιχα.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με τη δύναμη της έδρας η Ναύπακτος είχε προβάδισμα 4 πόντων (19-15 στο 10΄). Στη δεύτερη περίοδο οι Μολοσσοί κατάφεραν με τον Μάκη αρχικά και τους Βρασταμηνό, Ζήση και Μπάρπα εν συνεχεία να έχουν προβάδισμα 7 πόντων. Τελικά οι γηπεδούχοι με τον Πολύχρονο πρωταγωνιστή έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 20΄ (39-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζήσης άρχισε να παίρνει "φωτιά" επιθετικά μετρώντας 14 πόντους με 4 τρίποντα με την ομάδα του να βρίσκεται στο +1 στο 30΄ (61-60) και ενώ είχε κατορθώσει να "χτίσει" ξανά διαφορά της τάξεως των 7 πόντων λίγο πριν. Φτάνοντας στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα 1.5΄΄ πριν το τέλος με το σκορ στο 75-72 οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Πολύχρονου. Ο παίκτης της Ναυπάκτου ευστόχησε στην πρώτη κάνοντας το 75-73, αστόχησε στη δεύτερη και αναγκαστικά έχασε την τρίτη όμως οι Μολοσσοί "καθάρισαν" το ριμπάουντ φτάνοντας στη νίκη.

Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί μετά τις γιορτές του Πάσχα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-39, 60-61, 73-75

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Παπαθανασίου 8, Πολύχρονος 15, Μίχος 17(1), Ζαμπάρας 11(1), Ασημακόπουλος 10, Μαντζαρίνης 6(2), Σταθάτος 6, Κούτρας, Σταμάτης, Βαρελάς, Παπούλιας

Μολοσσοί (Χατζής): Βρασταμηνός 6(2), Τάσσος 6(2), Ζήσης 35(8), Παλιόγλου, Μάκης 15, Μπάρπας 13,