Σάββατο 1 Απριλίου 2023

Έσπερος Λαμίας-Βίκος Ιωαννίνων 95-93: Κατέκτησε την πρωτιά παρά την ήττα στο ντέρμπι

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Εξαιρετικό ντέρμπι πρωτοπόρων διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο "Χαλκιοπούλειο" με τον Έσπερο Λαμίας να κερδίζει στις λεπτομέρειες στην παράταση τον Βίκο Ιωαννίνων με 95-93. Στην 1η θέση παρά την ήττα τερμάτισε ο Βίκος καθώς στην ισοβαθμία υπερτερούσε λόγω του +30 στον 1ο γύρο.

Καλαμπάκας με 18, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς με 13, Τσιλούλης και Αναγνωστάκης με 12 και Ιωαννίδης με 11 οι διψήφιοι από την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν άκρως ανταγωνιστικό με το σκορ στο 10΄ να είναι 23-23. Ο Βίκος με καλή άμυνα περιόρισε τον Έσπερο στη δεύτερη περίοδο και με τους Καλαμπάκα-Ιωαννίδη να τον οδηγούν επιθετικά βρέθηκε στο +5 στο ημίχρονο (41-36 στο 20΄).

Χέρι-χέρι Έσπερος και Βίκος στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 30΄ στο 61-61 και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να λύσουν τις "διαφορές" τους στα 40΄ με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (82-82). Λίγο πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου ο Βίκος είχε βραχεία κεφαλή (93-92) με τον Βαζούκη με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 95-93.

Την ερχόμενη Τετάρτη ο Βίκος Ιωαννίνων ξεκινά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα playoff με αντίπαλο τη Δόξα Λευκάδας με τη σειρά να είναι στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 36-41, 61-61, 82-82 (κ.α.), 95-93

Διαιτητές: Σκαλτσής-Σιδέρης-Κούλης Κ.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 12(2), Βαζούκης 12(1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 19, Χατζηκυριακίδης 14(4), Μπακέας 6(1), Αργύρης, Τεπετίδης 10(3), Πελεκούδας 4, Προδρόμου 5(1), Παπαδάκης 7, Μαντίκος 6(2).

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου, Γυφτάκης 4, Αναγνωστάκης 12(1), Μαυρογιάννης 6, Ιωαννίδης 11, Τσιλούλης 12(2), Πάτρας 4, Δήμος 4, Καλαμπάκας 18(4), Σταυρόπουλος 3(1), Κοτσάνος 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13(1)