Σάββατο 1 Απριλίου 2023

Κερκυραϊκός-Φαίακας Κέρκυρας 65-53: Στην 3η θέση ο Κερκυραϊκός, στην 4η ο Φαίακας

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα επί του Φαίακα Κέρκυρας κατέκτησε σήμερα το βράδυ ο Κερκυραϊκός επικρατώντας με 65-53 τερματίζοντας με ρεκόρ 8-8 στην 3η θέση με τον Φαίακα να είναι 4ος με το ίδιο ρεκόρ.

Αθανασίου με 18 πόντους και Σπίνουλας με 14 ξεχώρισαν από την ομάδα του coach Γεωργίου. Από τον Φαίακα 18 είχε ο Στεμπάρι και 14 ο Χατζόπουλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φαίακας είχε το προβάδισμα με 22-18 στο 10΄ με τον Κερκυραϊκό με επιμέρους 16-8 να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 34-30.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο (54-47 στο 30΄) φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 65-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-30, 54-47, 65-53

Διαιτητές: Τσίγας-Γαληνάς Χρ.

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Καραγιάννης): Πετρόπουλος, Τρικαλιώτης, Σπίνουλας 14(1), Αλαμάνος, Πέτας 2, Αθανασίου 18(1), Παπαβλασόπουλος 9(3), Περούλης 8, Μητρόπουλος 3, Περατινός 6(2), Ρουμελιώτης 5(1), Θεόδοτος

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γιαννούλης 3, Στεμπάρι 18, Κακαρούγκας 3(1), Μουρμούρης 3(1), Λινάρδος 5(1), Χατζόπουλος 14, Κρασακόπουλος 7, Τζόκα