Κυριακή 23 Απριλίου 2023

Ανόρθωση Βόλου-Παραμυθιά 80-74: Γύρισε από το -21 αλλά δεν κατάφερε την ολική ανατροπή

φωτο: Λευτέρης Τζωρτζης

Η Ανόρθωση Βόλου επικράτησε επί της Παραμυθιάς με 80-74 σε ένα παιχνίδι που πήγε να χάσει από μόνη της.

Προηγούμενη 46-25 στο ημίχρονο, η ομάδα του Βόλου είδε την Παραμυθιά να "σκαρφαλώνει" από το -21 μέχρι και το -5 (77-72) αλλά να μην αντέχει στο τέλος και τους παίχτες του coach Καπουρνιώτη να υπερασπίζονται το πλεονέκτημα έδρας και να καλούνται να "τελειώσουν" τη σειρά και την υπόθεση-παραμονή το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της Παραμυθιάς.

Ένα σφιχτό πρώτο δεκάλεπτο είδε την Παραμυθιά να παίρνει το πρώτο προβάδισμα με τρίποντο του Χάιδου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Παρασκευά και μετά το 2-5 υπέρ των φιλοξενούμενων, η ομάδα του Βόλου πήρε το προβάδισμα και δεν κοίταξε πίσω. Σταθερά μπροστά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο 2ο δεκάλεπτο και κράτησαν τους "πράσινους" μόνο στους 9 πόντους, με το 46-25 να είναι ενδεικτικό της υπεροχής τους.

Ο coach Τσιρώνης απαίτησε αντίδραση, και την βρήκε σταδιακά, με ένα αμφίρροπο 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-46. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι παίκτες της Παραμυθιάς βρέθηκαν σε ένα all-around κρεσέντο, πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους, βρήκαν ελεύθερα καλάθια, εύστοχα τρίποντα και έκαναν ένα παιχνίδι 20 πόντων ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι Βολιώτες όμως άντεξαν, αν και στο "νήμα", την πίεση και έκαναν το πρώτο βήμα για την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-25, 65-46, 80-74

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Κανελλίδης

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης-Ζαφειρίου): Καραγεώργος 20(4), Γκοντόπουλος 15(2), Ίλτσογλου 2, Μπόγδανος 12, Σταθούρος, Σιμάκης 6, Σκαμαγκας 7(1), Παρασκευάς 18(1)

Παραμυθιά (Τσιρώνης): Χάιδος 21(3), Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Βάτσιος 2, Κρικώνης 15(1), Σωτηρίου, Κατσίβελος 15(3), Krypci 4, Μάλλιος 7(1)