Κυριακή 23 Απριλίου 2023

Νικόπολη Πρέβεζας-Δόξα Πύρρου Άρτας 67-84: Πιστή στο ραντεβού με τους τελικούς

φωτο: gosports.gr

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της και φυσικά με την πρόκριση στου τελικούς έφυγε από το ΔΑΚ Πρέβεζας η Δόξα Πύρρου Άρτας που επικράτησε της Νικόπολης με 84-67 κάνοντας το 2-0 στην ημιτελική σειρά.

Μπάλλας με 24 πόντους, Ιωαννίδης με 16, Δόνος με 13, Τσατάλας και Θώδης με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας. Από τους Πρεβεζιάνους 18 σημείωσε ο Τσιτσώνης, 14 ο Νίκας και από 12 οι Ροντογιάννης-Κοντογιάννης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 5 πόντων στο 10΄ (19-14) με τον Μπάλλα να μετρά ήδη 11. Με τους Ροντογιάννη και Τσιτσώνη να κάνουν τη δουλειά επιθετικά η Νικόπολη προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ με την ομάδα του Τάκη Παππά πάντως να βρίσκεται στο +8 στο ημίχρονο (44-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους Αρτινούς οι οποίοι με 28-17 επιμέρους σκορ επέβαλλαν απόλυτα το ρυθμό τους ξεφεύγοντας με +19 στο 30΄ (72-53). Η Δόξα συνέχισε μέχρι και το φινάλε του αγώνα να βρίσκεται σταθερά σε διψήφια απόσταση φτάνοντας στη νίκη με το 84-67.

Πλέον η Δόξα Πύρρου Άρτας στρέφει την προσοχή της στους πολυαναμενόμενους τελικούς με τον Ιόνιο όπου θα κριθεί ο πρωταθλητής της φετινής σεζόν. Για τη Νικόπολη ήταν μία επιτυχημένη σεζόν όπου η ομάδα της Πρέβεζας επέστρεψε στα playoff.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-44, 53-72, 67-84

Διαιτητές: Καννής-Λύτρας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παππάς, Κοντογιάννης 12, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 18(4), Ροντογιάννης 12(2), Ζαλοκώστας, Παπαμιχαήλ 3, Γεωργίου, Νίκας 14(1), Δούβλης 7, Φλωράς-Καχριμάνης 1

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 16(3), Πετρέκας, Γυφτοκώστας 8, Τσατάλας 10(2), Πρίφτι, Βάσιος, Βασιλείου, Δόνος 13, Μάνθας 3, Μπάλλας 24(2), Θώδης 10, Ζαχαρης