Κυριακή 12 Μαρτίου 2023

Ανόρθωση Βόλου-IBC 80-86: "Ζωντανό" στο κυνήγι των playoff με "διπλό" στην παράταση

Μεγάλη νίκη κατέκτησε σήμερα το απόγευμα το IBC στο ΕΑΚ Βόλου επικρατώντας στην παράταση με 86-80 της Ανόρθωσης φτάνοντας τις 14 στο πρωτάθλημα μένοντας σε απόσταση "αναπνοής" από την πρώτη 4άδα.

Ξιούρας με 20 πόντους, Βάσης με 19, Νταβουλτζόπουλος με 17 και Milanovic με 14 συνέθεσαν μία εξαιρετική 4άδα για το σύνολο του Γιάννη Παπαδόπουλου. Από τους Βολιώτες 24 σημείωσε ο Μπόγδανος, 16 ο Σιμάκης και από 10 οι Γκοντόπουλος-Ίλτσογλου.

Πολύ κλειστό το παιχνίδι με τους Γιαννιώτες να είναι αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα με τους δύο ψηλούς, Milanovic-Νταβουλτζόπουλο, να έχουν μαζί 14 πόντους. Στο 10΄ το σκορ ήταν 23-19 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και στη συνέχεια του αγώνα με την Ανόρθωση να προηγείται με 36-34 στο 20΄.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με την ομάδα του Καπουρνιώτη να διατηρεί μικρό προβάδισμα στο τέλος της (55-52 στο 30΄). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά περίπου 3΄ πριν το φινάλε (70-59) με το IBC να κάνει την ολική επαναφορά και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (72-72 στο 40΄).

Στο έξτρα πεντάλεπτο το IBC έβαλε τα μακρινά σουτ με τους Βάση και Ξιούρα και με επιμέρους 14-8 έφτασε στην υπερπολύτιμη νίκη με σκορ 86-80. Την επόμενη Κυριακή οι Γιαννιώτες θα υποδεχθούν την Άμφισσα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-34, 55-52, 72-72 (κ.α.), 80-86 (παρ.)

Διαιτητές: Εκίζογλου-Καντερές

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 7(2), Γκοντόπουλος 10(1), Ίλτσογλου 10(2), Ζησόπουλος 7(1), Μπόγδανος 24(3), Τσιακλάγκανος, Σιμάκης 16(1), Σκαμάγκας, Παρασκευάς 6

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 7, Νταβουλτζόπουλος 17, Ξιούρας 20(2), Βάσης 19(3), Πολύζος, Milanovic 14, Μπαρτζώκας 2, Δάσκαλος 7(2)