Κυριακή 12 Μαρτίου 2023

Σοφάδες-Παραμυθιά 70-62: Πάλεψε αλλά έμεινε χαμηλά επιθετικά γνωρίζοντας την ήττα

Μία δύσκολη αποστολή είχε η Παραμυθιά σήμερα το απόγευμα στην έδρα των Σοφάδων δίνοντας τη μάχη της χωρίς ωστόσο στο τέλος να καταφέρει να πάρει τη νίκη με τη ομάδα της Θεσσαλίας να επικρατεί με 70-62.

18 πόντους σημείωσε ο Χάιδος από πλευράς Παραμυθιάς με τον Krypci να προσθέτει 13. Από τους γηπεδούχους 21 είχε ο Κακλαμάνος, 18 ο Τσούκας και 15 ο Παππάς.

Με το Χάιδο να ξεκινά καλά το παιχνίδι (7 πόντοι) η ομάδα του Μιχάλη Μπάθα είχε βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15 στο 10΄). Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με τους Σοφάδες να έχουν ένα +4 στο 20΄ (33-29).

Κακλαμάνος και Τσούκας ανέλαβαν για τα καλά δράση στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας μαζί και τους 17 πόντους της ομάδας τους η οποία ήταν στο 50-45 στο 30΄. Η Παραμυθιά πάλεψε μέχρι και το τέλος όμως έμεινε χαμηλά επιθετικά με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει το κάτι παραπάνω.

Τελικό σκορ 70-62 με τους "πράσινους" να υποχωρούν στο 10-10 και την επόμενη Κυριακή να φιλοξενούν τους Τιτάνες Παλαμά.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-29, 50-45, 70-62

Διαιτητές: Σιταρίδης-Ντόντης

Σοφάδες (Παπαδόπουλος): Παππάς 15(1), Τσούκας 18(3), Παπαϊωάννου 5, Αναγνωστόπουλος 9, Κακλαμάνος 21(5), Ζωιτσάκος, Δίκαρος 2

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 18(2), Ματσάγγας 4, Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Βάτσιος 7(1), Κρικώνης 5, Σωτηρίου 7(1) Κατσίβελος 4, Krypci 13(1)