Κυριακή 19 Μαρτίου 2023

Αστράκα BC-Λέων Κέρκυρας 66-53: Διπλασίασε τις νίκες επί του Λέοντα ελπίζοντας στην παραμονή η Αστράκα

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο Αστράκα και Λέων Κέρκυρας είχαν μεγάλο κίνητρο προκειμένου να το κερδίσουν καθώς δίνουν μάχη για την παραμονή στην κατηγορία οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με 66-53.

Λούντζης με 14 πόντους, Τάσσος με 13, Καλαϊτζής με 12, Νυφαντής με 10 και Μελισσόβας με 9 ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Από τους Κερκυραίους 10 πόντους σημείωσε ο Μπάνος, 9 ο Χονδρογιάννης και 8 ο Γιώργος.

"Εκρηκτικό" ξεκίνημα στον αγώνα από την Αστράκα που προηγήθηκε με 18-4 με Καλαϊτζή και Τάσσο να είναι πρωταγωνιστές. Μέχρι και το 10΄ οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν σε 18-10.

Η Αστράκα διατηρούσε σταθερά τη διαφορά γύρω ή και πάνω από τους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο με τον Λέοντα να παίζει και άμυνα ζώνης. Ημίχρονο στο 37-24.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18 πόντους διαφορά με τους Κερκυραίους να το μαζεύουν μέχρι και το -9 και το σκορ στο 30΄ να είναι 50-37.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η διαφορά δεν έπεσε περισσότερο από τους 8 πόντους με τους Γιαννιώτες με τον Λούντζη να φτάνουν στο τελικό 66-53.

Στο 6-9 το ρεκόρ της Αστράκας που την τελευταία αγωνιστική ταξιδεύει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει τον Ιόνιο. Από την άλλη, ο Λέων υποχώρησε στο 6-8 έχοντας όμως ακόμα δύο παιχνίδια κόντρα σε Ιόνιο και Θρύλο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 37-24, 50-37, 66-53

Διαιτητές: Κληματάς-Τσίγας

Αστράκα BC (Σταυρόπουλος-Καρατζένης): Τσουκανέλης 4(1), Τώνης, Μελισσόβας 9, Τασιούλας, Σιουμάλας, Αντωνίου, Τάσσος 13(1), Ασπιώτης, Φουρλάνης 4, Λούντζης 14, Νυφαντής 10(2), Καλαϊτζής 12(1)

Λέων Κέρκυρας (Χονδρογιάννης): Στεργίου Σ. 1, Στεργίου Λ. 1, Τσουκιας 4, Αγιούς 2, Γογγάκης 5, Ούστογλου 3, Κάντας, Τζιανούμης 6, Γιώργος 8, Κακιώνης 4, Μπάνος 10(1), Χονδρογιάννης 9