Κυριακή 19 Μαρτίου 2023

Γρηγόρης Λιακατάς-Πύρρος Αρταίων 41-84: 10η νίκη με κυρίαρχη εμφάνιση

Τη 10η νίκη του κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Μεσολόγγι ο Πύρρος Αρταίων επικρατώντας άνετα του Γρηγόρη Λιακατά με 84-41.

Κωσταπαππάς με 23 πόντους, Δημητρίου και Χίντζιος με 14 ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας.

Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά επέβαλε το ρυθμό της με το 38-26 του 20΄ να της δίνει ένα εξαιρετικό προβάδισμα ενόψει δευτέρου μισού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό για τους φιλοξενούμενους που με καλή άμυνα και επιμέρους 20-8 έφτασαν στο 58-34 του 30΄. Τελικό σκορ 84-41 με τον Πύρρο να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 10-7 και την τελευταία αγωνιστική να φιλοξενεί τον Παναιτωλικό.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 26-38, 34-58, 41-84

Διαιτητές: Ασημακάκη-Σταθόπουλος

Γρηγόρης Λιακατάς (Καστανάς): Καμπάς 7, Δαλαράς 9, Γκανιάτσος 5(1), Καριοφύλης, Κωλτάκης 15(1), Κότσαλος 2, Καπνίσης 3(1)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 13, Ζήσης 2, Τσιμπερλένιος 3(1), Κοντός 2, Αθανασίου 5, Κατσαούνος 7(1), Κωσταπαππάς 23(4), Γκούντας 5(1), Καλαντζής 9, Τσώλας 2, Δημητρίου 13(1)