Σάββατο 4 Μαρτίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Α.Λ.Φ.Α. 93΄ 69-65: Επιστροφή στις νίκες για τον Πύρρο

Στις νίκες επέστρεψε ο Πύρρος Αρταίων μετά το 69-65 επί της αξιόμαχης Α.Λ.Φ.Α. 93΄ βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 9-6.

Κωσταπαππάς με 24 πόντους, Χίντζιος με 16, Δημητρίου και Σκορδής με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας. Τασούλης με 23 ο καλύτερος των φιλοξενούμενων με τον Μοίρη να ακολουθεί με 12 καιτους Γαλαγάλα-Κοράκη να προσθέτουν από 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πύρρος είχε τον έλεγχο με τη διαφορά τους 9 (21-12) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 21-17 στο 10΄.

Ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο με τους Αρτινούς στο +6 (32-26) και τους φιλοξενούμενους με σερί 6-0 να ισοφαρίζουν σε 32-32 στο 20΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Α.Λ.Φ.Α. 93΄ βρέθηκε μπροστά με 41-34 με τον Πύρρο με σερί 14-0 να μετατρέπει το σκορ σε 48-41 με τους Κωσταπαππά και Χίντζιο πρωταγωνιστές. Με τον Τασούλη να βοηθά πολύ την ομάδα του το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο στο 30΄ με 49-49.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ανέλαβαν δουλειά οι Δημητρίου και Κωσταπαππάς για τους γηπεδούχους με το σκορ να γίνεται 65-58 και τον Πύρρο να κρατά σταθερά τα ηνία μέχρι και λίγο πριν το τέλος (69-61). Η Α.Λ.Φ.Α. 93΄ απλώς μείωσε στο τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 32-32, 49-49, 69-65

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Μεγαπάνος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 16(2), Παπαρούνης, Τσιμπερλένιος 2, Γιαννάκης, Σκορδής 10, Κατσαούνος, Αναγνώστου 4, Κωσταπαππάς 24(4), Βάσιος, Γκούντας 3(1), Κοντός, Δημητρίου 10

Α.Λ.Φ.Α. 93΄ (Καραπιπέρης): Τσεντζελής, Μοίρης 12(1), Παπαστάμος 2, Χαιντίνης 2, Λυμπέρης 4, Τασούλης 23(3), Κοράκης 10, Διώτης 2, Γαλαγαλάς 10