Σάββατο 4 Μαρτίου 2023

Θρύλος Ιωαννίνων-Γ.Ε.Κ. 84-63: Με ηγέτη τον Παπαζυγούρα πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο 2023 ο Θρύλος

Χρειάστηκε να περάσουν παραπάνω από 2.5 μήνες προκειμένου ο Θρύλος Ιωαννίνων να επιστρέψει στις νίκες όμως το έκανε σήμερα το βράδυ απέναντι στη Γ.Ε.Κ. με 84-63 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-8.

Εξαιρετικός Παπαζυγούρας με 29 πόντους, Σκούμπος με 12, Τζίμας με 11 και Κυράννας με 10 έκαναν επίσης καλή δουλειά από πλευράς Θρύλου. Από τη Γ.Ε.Κ. ο Καραγιάννης σημείωσε 21 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του με τον Γαληνάκη να έχει 10.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο γρήγορα στο κλίμα του αγώνα έχοντας ένα +3 στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16 στο 10΄). Οι Γιαννιώτες βρήκαν τα πατήματά τους και με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 28-10 έκλεισαν το ημίχρονο στο 44-29.

Με τον Παπαζυγούρα οδηγό οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν σταθερά τον πρώτο λόγο για τη νίκη φτάνοντας στο ροζ φύλλο με το τελικό 84-63.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Λευτέρη Κοσμά θα αντιμετωπίσει τον Κερκυραϊκό ενώ η Γ.Ε.Κ. τη Νικόπολη Πρέβεζας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-29, 63-47, 84-63

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκλίναβου Εβ.

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Τζίμας 11(2), Ιωαννίδης 5(1), Κυράννας 10(2), Παπαζυγούρας 29(3), Μολώνης 3(1), Σκούμπος 12(2),  Κασάπης, Φώτης 7, Βελογιάννης 4, Ράπτης 3(1), Κωνσταντούλας

Γ.Ε.Κ. (Τσιώλης): Ντρίτσος 9(2), Καραγιάννης 21(2), Σιμώτας 2, Τσιχτής, Πάλλης 4, Γκιουλέας 9, Γαληνάκης 10(3), Τζοβάρας 8