Σάββατο 4 Μαρτίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Ο.Α. Χανίων 89-84: Νικηφόρο φινάλε στη regular season και αντίπαλος στα playout η Δάφνη

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε σήμερα το μεσημέρι του Ο.Α. Χανίων με 89-84.

Ο ΠΑΣ τερμάτισε στην 9η θέση με ρεκόρ 7-15 και πλέον γνωρίζει ότι ο αντίπαλός του στα playout θα είναι σίγουρα η 12η Δάφνη Αγίου Δημητρίου την οποία έχει κερδίσει και τις δύο φορές που συναντήθηκαν στο φετινό πρωτάθλημα και χρειάζεται μόλις μία νίκη για να "σφραγίσει" την παραμονή στην κατηγορία.

Πρώτη σκόρερ της ομάδας του Τζον Μαργαρίτη η Provo με 23 πόντους (7/11 τρίποντα), 18 πόντους μαζί με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ είχε η Ewodo, 17 πόντους  με 7 ριμπάουντ η Σαρηγιαννίδου, 14 πόντους μαζί με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε η Μαρίνη και 13 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ η Briggs.

Πολύ κοντά στο σκορ στα πρώτα 4΄ του αγώνα οι δύο ομάδες με τις γηπεδούχες να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (14-11) και το τέλος του δεκαλέπτου να τις βρίσκει στο 28-22.

Τα Χανιά με μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 28-26 όμως ο ΠΑΣ με σερί 9-0 βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά (37-26). Τα κορίτσια του coach Μαργαρίτη είχαν τον έλεγχο και στη συνέχεια με το "κυανόλευκο" προβάδισμα να φτάνει στο +16 (46-30 στο 16΄). Επιμέρους 10-2 των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 48-40.

Οι Γιαννιώτισσες κατάφεραν ξανά να ανεβάσουν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (57-43) με τα Χανιά με σερί 9-0 να μειώνουν σε 57-52 και μάλιστα λίγο πριν το 30΄ να φτάνουν και στο -1 (63-62) με την Μαρίνη να "γράφει" το 65-62 στο τέλος της περιόδου.

Μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με την Provo με back to back τρίποντα να δίνει αέρα 6 πόντων στην ομάδα της (73-67). Ο ΠΑΣ Γιάννινα μέχρι και το φινάλε δεν έχασε την πρωτοκαθεδρία φτάνοντας στην 7η νίκη του 89-84.