Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Παραμυθιά-Αμπελώνας 68-69: Εντός έδρας ήττα στο "νήμα" για την Παραμυθιά

φωτο: Λευτέρης Τζωρτζης

Μεγάλη προσπάθεια έκανε σήμερα το απόγευμα η Παραμυθιά απέναντι στον Αμπελώνα όμως τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 69-68 με τους Θεσσαλούς να κάνουν το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Κατσίβελος με 18 πόντους, Krypci με 14, Χάιδος με 13, Κρικώνης και Σωτηρίου με 10 οι διψήφιοι της Παραμυθιάς. Γκιουλέκας με 18 και Φιλιππόπουλος με 15 οι καλύτεροι του Αμπελώνα.

Ανώτερος ήταν ο Αμπελώνας στο πρώτο ημίχρονο με την Παραμυθιά να μην έχει τη συνηθισμένη της εικόνα αμυντικά και το το πρώτο μισό να κλείνει στο 44-34 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παραμυθιά βελτιώθηκε εμφανώς αμυντικά και με πίεση πήρε το ρυθμό του αγώνα φτάνοντας μέχρι και το -2. Στο 30΄ ο Αμπελώνας ήταν μπροστά με 56-52.

Η ομάδα του Μιχάλη Μπάθα πέρασε μπροστά με 60-59 όμως ο Γκιουλέκας με μεγάλα σουτ έκανε τη διαφορά φέρνοντας ξανά την ομάδα του στην πρωτοκαθεδρία.

1:14 πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με την Παραμυθιά να έχει την τελευταία κατοχή με το σκορ στο 69-68 υπέρ του Αμπελώνα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν κατάφεραν να βρουν καλάθι με αποτέλεσμα να ηττηθούν.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-44, 52-56, 68-69

Διαιτητές: Τσιαπλής-Καννής

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 13(2), Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 1, Βάτσιος, Κρικώνης 10(2), Σωτηρίου 10(1), Κατσίβελος 18(1), Krypci 14,

Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 9(1), Κονδυλόπουλος 9, Φιλιππόπουλος 15, Γκιουλέκας 18(2), Τεκούσης 4, Καραγιάννης 6(2), Γιώτης 8