Κυριακή 26 Μαρτίου 2023

Λέων Μεσολογγίου-ΑΓΣΙ 57-62: Πρωταθλητής Παίδων ο ΑΓΣΙ

Σπουδαίος αγώνας ήταν ο τελικός Παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ ανάμεσα σε Λέων Μεσολογγίου και ΑΓΣΙ με τους Γιαννιώτες να κατακτούν τον τίτλο με 62-57 στο ΔΑΚ Μεσολογγίου. Ο ΑΓΣΙ επέστρεψε στην κορυφή μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Ντούμας με 25 πόντους ο καλύτερος των νικητών, με τους Μπόλη και Φωτιάδη με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα να τον ακολουθούν σε απόδοση. Από το Λέοντα 19 σημείωσε ο Καλύβας, 13 ο Βεζύρης, 11 ο Αλεφάντης και 10 ο Ντέκας.

Πολύ συγκεντρωμένος αμυντικά ο ΑΓΣΙ στα πρώτα 2΄ προηγήθηκε με 4-0 με τους οικοδεσπότες να βρίσκουν τους πρώτους πόντους με τον Βεζύρη στον αιφνιδιασμό (4-2). Ένα σερί 5-0 των Γιαννιωτών με Φωτιάδη και Ντούμα πρωταγωνιστές έκανε το σκορ 9-2. Ο Φωτιάδης μετρούσε νωρίς 2 κλεψίματα τελειώνοντας ισάριθμες φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Με τον Αλεφάντη να "κουβαλά" επιθετικά τον Λέοντα (6 σερί πόντοι) και τον Καλύβα να "χτυπά" στον αιφνιδιασμό μετά από καλή άμυνα οι Μεσολογγίτες μείωσαν στον πόντο στο 6΄ (11-10) αναγκάζοντας τον Χρήστο Μπέγκα να καλέσει άμεσα το time out. Μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (15-15 στο 8΄) με τον ανεβασμένο επιθετικά Ντέκα να δίνει στην ομάδα του το πρώτο προβάδισμα με 17-15 και τον Ντούμα να απαντά άμεσα με τρίποντο κάνοντας το 18-17 φτάνοντας παράλληλα τους 10 πόντους. Ένα παλικαρίσιο καλάθι του Καλύβα και το layup του Βεζύρη που ήταν εμπρόθεσμο, όπως αποφάσισαν οι διαιτητές, διαμόρφωσαν το 21-18 υπέρ του Λέοντα στο 10΄.

Με τον Μπόλη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό ο ΑΓΣΙ ανέκτησε τα ηνία με 22-21 με τον Τσόλη να δίνει και αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (24-21). Στο 15΄ το σκορ στο 26-25 υπέρ των φιλοξενούμενων σε μία δεύτερη περίοδο η οποία χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη και την αστοχία εκατέρωθεν. Ο Ντέκας με αρχοντικό layup έκανε το 28-28 1΄ πριν το ημίχρονο. Στο 20΄ το σκορ ήταν 33-30 υπέρ των Γιαννιωτών με τον Φωτιάδη με μακρινό σουτ να σημειώνει το τελευταίο καλάθι.

Με τον Μπόλη να είναι ασταμάτητος κάτω από το καλάθι ανανεώνοντας επιθέσεις και τελειώνοντας φάσεις (έφτασε τους 12 πόντους) ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με +6 στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου (38-32). Ο Ντούμας συνέχισε από εκεί που του άφησε στο πρώτο μισό και με 7 σερί πόντους έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (45-35 στο 27΄). Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (47-37 στο 30΄).

Σε αντίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο ο Λέων βρήκε πόντους με μακρινά σουτ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου μειώνοντας σε 51-43. Η κρισιμότητα του αγώνα ήταν τέτοια που οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο με τους πόντους να σημειώνονται με το "σταγονόμετρο". Το 51-43 είχε "κολλήσει" στον ηλεκτρονικό πίνακα μέχρι ο Καλύβας με νέο τρίποντο να μειώσει σε 51-46 "τιμωρώντας" τη γιαννιώτικη ζώνη.

Ο ΑΓΣΙ αντιμετώπιζε δυσκολίες επιθετικά με αποτέλεσμα η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου με έμμεσο τρίποντο του Βεζύρη να φτάσει στο -2 (51-49). 4/4 βολές από Ντούμα και Φωτιάδη έδωσαν "ανάσα" στον ΑΓΣΙ κάνοντας το 55-49 2:37 πριν το φινάλε. Ο Φωτιάδης με drive έκανε το 57-49 όντας κομβικός στα τελευταία λεπτά για την ομάδα του. Με τον Αλεφάντη να βγαίνει μπροστά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-55 στα 28΄΄ πριν το τέλος. Τσόλης με ένα επιθετικό ριμπάουντ και μία τάπα στην άμυνα ήταν καθοριστικός στις τελευταίες φάσεις του αγώνα. Ο Καλύβας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με 2/3 βολές μείωσε σε 61-57. Το τελικό 62-57 διαμορφώθηκε από 1/2 βολές του Ντούμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 30-33, 37-47, 57-62

Διαιτητές: Λιότσος-Πλιάκος

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Βασιλείου, Κασσαβέτης, Κουτσόπουλος, Καλύβας 19(2), Ντέκας 10, Λιάπης, Σαμαλέκος, Λυκούδης 4, Βεζύρης 13(1), Αλεφαντής 11(1), Κουβέλης, Μάχας

ΑΓΣΙ (Μπέγκας): Δόσης 2, Ντούτσης, Κουτρούμπας 2, Ντούμας 25(3), Τσόλης Γ. 4, Παπαντωνίου, Γελαδάρης, Τσόλης Ν. 2, Τζιφάκης, Φωτιάδης 13(1), Καρβέλης, Μπόλης 14