Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-Αίας Άρτας 50-56: Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο Αίας με τον Β.Α.Ο. να υποβιβάζεται στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ

Ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι στην Άρτα διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι με τον Αίαντα να επικρατεί με 56-50 φτάνοντας τις 8 νίκες. Παράλληλα ο Β.Α.Ο. μετά από τη σημερινή ήττα υποβιβάστηκε στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η κρισιμότητα του αγώνα ήταν τεράστια για το Β.Α.Ο. Άρτας που "έριχνε μία από τις τελευταίες του ζαριές" για την παραμονή στην κατηγορία. Το ξεκίνημά του ήταν ιδανικό καθώς βρέθηκε μπροστά με 10-3 καταφέρνοντας να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-5.

Ο Αίας ήταν απολύτως φυσιολογικό ότι θα έβγαζε αντίδραση η οποία ήταν μάλιστα εκκωφαντική καθώς με σερί 16-0 βρέθηκε μπροστά με 21-13. Οι παίκτες του Ντάσιου δεν έχασαν τα ηνία μέχρι και το ημίχρονο το οποίο τους βρήκε στο 31-26.

Η ομάδα του Ασπρούδη βγήκε αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και με σερί 9-0 ανέκτησε την πρωτοκαθεδρία με 35-31. Ο Αίας ισοφάρισε λίγο μετά σε 37-37 και με τρίποντο του Αποστολάκη έκανε το 40-37 με τους γηπεδούχους όμως με σερί 5-0 να κλείνουν την περίοδο στο 42-40.

Χέρι-χέρι οι ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου με το σκορ στο 49-49 με τον αρχηγό του Αίαντα, Αποστόλη Παπαμιχαήλ, να "μιλά" στα κρίσιμα καθώς με 5 δικούς του πόντους η ομάδα του με επιμέρους 7-1 έφτασε στο τελικό 56-50 και την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Β.Α.Ο. Άρτας παρά την προσπάθεια έμεινε με "άδεια χέρια" με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 26-31, 42-40, 50-56

Διαιτητές: Πλιάκος-Τσίγας

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Ψαθάς, Τσίκος 8(1), Γκαρτζονίκας, Τζελέπης 9, Μπαρτζώκας 6, Τσιώλας, Θεοδωρόπουλος 9, Γείτονας Χρ. 8, Φούζας, Σιάτης 4, Γείτονας Στ. 6

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής 2, Αποστολάκης 3(1), Μιχαήλ 5 (6 ασ., 4 ριμπ.), Μπράμης, Παπαδημητρίου 9 (1/2 τρίποντα, 10 ριμπ.), Παπαμιχαήλ 8, Καρανίκας 9(1), Ζολώτας 11 (14 ριμπ.), Γκολομάζος 6 (7 ριμπ.), Παπαρούνης 3(1)