Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Α.Ο. Λούρου-Α.Ο. Φιλοθέης 49-61: Με ρεσιτάλ του Παππά πέρασε από το Λούρο ο Α.Ο. Φιλοθέης

Με τον Παππά να σταματά στους 32 πόντους με 10 εύστοχα τρίποντα ο Α.Ο. Φιλοθέης πέρασε με 61-49 από την έδρα του Α.Ο. Λούρου φτάνοντας τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι απολάμβαναν διαφορά 11 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (34-23) με τον Λούρο να κάνει την προσπάθειά του στη συνέχεια μειώνοντας στους 7 στο 30΄ (47-40). Οι Αρτινοί ήταν όμως αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος παίζοντας καλή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Για το Λούρο ήταν η 10η φετινή του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 23-34, 40-47, 49-61

Διαιτητές: Γεωργίου-Γκλινάβου

Α.Ο. Λούρου (Καπότος): Πέτρου 4, Μπάλλας 3, Αναστασιάδης 6(1), Σιγιάννης, Λιόλιος 8, Κούρτης 4, Καπότος 5(1), Ροπόκης 13, Γιαννάκης, Καρατζίνης, Βασιλείου 6.

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας-Κατσούλας): Φούκας, Κατσιγιάννης 8(2), Γάκης 3(1), Γιαννάκος 2, Παππάς Κ. 32(10), Βάντζος, Παππάς Θ., Ζολώτας 7, Μπαρκούζος 9(1)