Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-Γρηγόρης Λιακατάς 80-63: "Όσο ζει ελπίζει" ο Β.Α.Ο. Άρτας

"Όσο ζει ελπίζει" ο Β.Α.Ο. Άρτας που επικράτησε του Γρηγόρη Λιακατά με 80-63 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-10 με το τοπικό ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Αίαντα να είναι πάρα πολύ σημαντικό στο δύσκολο έργο που έχει να παραμείνει στην κατηγορία.

Μπαρτζώκας με 18 πόντους, Γείτονας με 17, Τσίκος με 15 ξεχώρισαν από τους νικητές με τον Παναγιώτη Ασπρούδη να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και μάλιστα αρκετούς νεαρούς από την ομάδα Παίδων. Κολοζάκης και Καπνίσης σημείωσαν από 21 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Ο Γρηγόρης Λιακατάς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος και τη χαλαρότητα του Β.Α.Ο. Άρτας με το σκορ στο 10΄ να είναι 17-12. Οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν τα πατήματά τους με το ημίχρονο να είναι ισόπαλο με 33-33.

Ευεργετική η ανάπαυλα του ημιχρόνου για την ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη που ήταν εξαιρετική επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο (32 πόντους) χτίζοντας διαφορά 9 πόντων στο 30΄ (65-56). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Β.Α.Ο. Άρτας έχοντας πολύ καλή εικόνα αμυντικά "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με το τελικό σκορ να είναι το 80-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-33, 65-56, 80-63

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς Β.

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Γκαρτζονίκας Ηλ., Τσίκος 15(3), Γκαρτζονίκας Δ. 3(1), Γεωργάκης 7, Μπαρτζώκας 18, Τσιώλας 5, Θεοδωρόπουλος 8, Γείτονας Χρ. 17(1), Φούζας 2, Σιάτης, Τζελέπης 2, Γείτονας Στ. 3

Γρηγόρης Λιακατάς: Κάμπας 6, Αναγνωστόπουλος, Γκανιάτσος 9(3), Κοντογιάννης 6(1), Κολοζάκης 21(4), Καπνίσης 21(1)