Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Ανόρθωση Βόλου-Α.Ε. Καναλακίου 78-72: Ευθέως ανταγωνιστικό το Καναλάκι στο Βόλο αλλά του έλειψε η τύχη

Πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε μία από τις δυνατές ομάδες του ομίλου πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα το Καναλάκι όμως λίγο το κακό πρώτο δεκάλεπτο, λίγο η έλλειψη τύχης όταν πλησίασε προκειμένου να τουμπάρει εντελώς τον αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα η Ανόρθωση Βόλου να πάρει τη νίκη με 78-72.

18 πόντους είχε ο Κασκάνης, 14 ο Πάνου, 13 ο Κακιούζης και 11 ο Χρήστου από πλευράς Καναλακίου.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους Βολιώτες που κατάφεραν να οικοδομήσουν διψήφια διαφορά στο τέλος της (31-19 στο 10΄) με τους Πρεβεζιάνους να ανασυντάσσονται στη συνέχεια και το ημίχρονο να κλείνει στο 49-36.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και στο τρίτο δεκάλεπτο (67-54 στο 30΄) με τους παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση όμως να πραγματοποιούν δυναμική επιστροφή φτάνοντας στο -5 περίπου στο 37΄. Σε εκείνο το σημείο η αστοχία σε συνδυασμό με την έλλειψη τύχης είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν περισσότερο. Τελικό σκορ 78-72 με το Καναλάκι να κρατά την καλή και άκρως ανταγωνιστική εμφάνιση ως οδηγό για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 49-36, 67-54, 78-72

Διαιτητές: Γκαρτζονίκας-Πάνος

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 9(2), Τζούμας, Γκοντόπουλος 21(4), Ιλτσογλου 4, Ζησόπουλος, Μπόγδανος 9(1), Στατούρος 7(1), Τσιακλαγκανος 4, Σιμάκης 10(1), Σκαμάγκας, Φιλίππου 2, Παρασκευάς 12.

Α.Ε.Καναλακίου (Βαβέτσης): Τάτσης 2, Σταύρου, Ζεκιριέ 9(1), Αθανασίου, Κασκάνης 18(4), Βασιλειάδης 5, Χρήστου 11(2), Κακιούζης 13(2), Πάνου 14(1).