Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Παραμυθιά-Αγριά 73-59: Έφτασε τις 10 νίκες "καθαρίζοντας" εύκολα η Παραμυθιά

Μια σημαντική νίκη απέναντι στη μαχητική Αγριά με 73-59 πέτυχε η Παραμυθιά, φτάνοντας τις 10 στο πρωτάθλημα.
Χάιδος με 21 πόντους και 6 τρίποντα "ξεμπούκωσε" επιθετικά με τον Krypci να τον ακολουθεί με 15. Καραμήτσος με 20, Αμπάρης με 11 και Φύκας με 10 οι διψήφιοι της Αγριάς.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά πράγματα, υπέκυψαν στον ρυθμό της Παραμυθιάς, που με 20-6 επιμέρους σκορ έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη. Ένα δεύτερο δεκάλεπτο πιο ισορροπημένο με την Αγριά να βρίσκει κάποια καλάθια παραπάνω, χωρίς όμως να απειλεί την ομάδα του Μιχάλη Μπάθα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο "καθάρισε" η υπόθεση-νίκη, με τους "πράσινους" να βρίσκουν εύκολα σκορ και να προσφέρουν όμορφο μπάσκετ μπήκαν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 59-33. Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά ήταν τυπικής σημασίας, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά κάνοντας ένα επιμέρους 14-26.

Από πλευράς Παραμυθιάς έπαιξαν και οι 10 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο coach Μπάθας, εκτός τον τραυματία Τσιρώνη, με τον έφηβο Κωσταρά να ευστοχεί στους πρώτους του πόντους στις εθνικές κατηγορίες. Τελικό σκορ 73-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-6, 34-18, 59-33, 73-59

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ.-Λυγούρας

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 21(6), Ματσάγγας 1, Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Βάτσιος 7(1), Μάλλιος 2, Κρικώνης 8(2), Σωτηρίου 7(1), Κατσίβελος 6(2), Krypci 15, Κωσταράς 2

Αγριά (Στρατίκης-Τύμπας): Αντωνόπουλος 1, Καραμανλής 2, Ντάκης 3(1), Χαντζόπουλος 6(2), Καραμήτσος 20, Φύκας 10, Σαλεπτσής 3(1), Ρόσσιος 3, Αμπάρης 11(1), Γκουντόπουλος