Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Κερκυραϊκός-Μολοσσοί 72-68: Τη νίκη ο Κερκυραϊκός, έμειναν στην προσπάθεια οι αξιόμαχοι Μολοσσοί

Οι Μολοσσοί ταξίδεψαν χθες στην Κέρκυρα με στόχο να κατακτήσουν μία υπεροπολύτιμη νίκη στη μάχη που δίνουν προκειμένου να παραμείνουν στην κατηγορία όμως τελικά ο Κερκυραϊκός ήταν αυτός που πανηγύρισε με το τελικό 72-68 να του δίνει την 7η νίκη της σεζόν "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την παραμονή και παράλληλα είναι το φαβορί για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Αθανασίου με 17 πόντους, Σπίνουλας με 15, Περούλης και Ίσσαρης με 13 οι καλύτεροι από την ομάδα του coach Γεωργίου. Από τους φιλοξενούμενους ο Ζήσης σημείωσε 21 πόντους, με τον Μάκη να ακολουθεί με 13. Ο Βασίλης Χατζής στερήθηκε των υπηρεσιών Δεληγιάννη και Κόρδα.

Πολύ κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με τον Κερκυραϊκό να έχει βραχεία κεφαλή στο 10΄ (16-15). Με τους Σπίνουλα και Ίσσαρη να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας τους ο Κερκυραϊκός είχε διαφορά 4 πόντων στο ημίχρονο (37-33).

Οι Μολοσσοί έπιασαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 21-16 κατάφεραν να προσπεράσουν με 54-53 στο 30΄. Μάλιστα, οι Γιαννιώτες βρέθηκαν και στο +7 στο τελευταίο δεκάλεπτο (60-53) με τους Φαίακες να βγάζουν αντίδραση. Με τα μακρινά σουτ των γηπεδούχων να κάνουν ζημιά στην άμυνα των Μολοσσών και το επιμέρους σκορ να είναι 15-6 ο Κερκυραϊκός βρέθηκε μπροστά με 68-66. Δύο εύστοχες βολές του Μάκη έκαναν το 68-68 με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν σε γρήγορη επίθεση στα 40΄΄ όμως να μην έχουν αποτέλεσμα έχοντας παράπονα και για φάουλ στον Τάσσο.

Ο Κερκυραϊκός ήταν αυτός που πήρε τελικά το ροζ φύλλο με 72-68 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 7-3 και αφήνοντας τους Μολοσσούς με την αίσθηση ότι θα μπορούσαν να είχαν αποδράσει με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους καθώς με το ρεκόρ στο 3-8 συνεχίζουν να χρειάζονται μεγάλες νίκες στη συνέχεια του πρωταθλήματος προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-33, 53-54, 72-68

Διαιτητές: Διαμαντής-Ντάγκας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Καραγιάννης): Σπίνουλας 15(2), Πέττας 2, Αθανασίου 17(1), Ίσσαρης 13(1), Περούλης 13(1), Μητρόπουλος, Περατινός 3(1), Παπαβλασσόπουλος 2, Τρικαλιώτης, Θεόδοτος 5(1), Ρουμελιώτης 2

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Βρασταμηνός 5(1), Τάσσος 9(1), Παλιόγλου, Ζήσης 21(5), Μπάρπας 6, Μάκης 13, Σχίζας, Μάστορας 8, Λάμπρου 6