Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Α.Ο. Φιλοθέης-ΠΑΣ Γιάννινα 38-71: Άνετο και επιβλητικό πέρασμα από την Άρτα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Μία ακόμα επιβλητική εμφάνιση πρόσθεσε στη φετινή του συλλογή ο ΠΑΣ Γιάννινα που πέρασε με άνεση χθες από το Νέο Τ9 Άρτας επικρατώντας με 71-38 του Α.Ο. Φιλοθέης.

Σταμέλος και Μπουραντάς είχαν από 15 πόντους από την ομάδα του Νίκου Πάνου με τον Εκκλησίαρχο να προσθέτει 10.

Ο Α.Ο. Φιλοθέης έμεινε κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο (14-9 στο 10΄) όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια. 24-7 ήταν το επιμέρους σκορ μέχρι και το ημίχρονο με την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες να ανοίγει αρκετά ήδη από το 20΄ (38-16).

Οι Γιαννιώτες συνέχισαν με το "πόδι πατημένο στο γκάζι" φτάνοντας στο 56-25 στο 30΄ με το τελικό 71-38 να τους δίνει την 8η νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Από την άλλη, ο Α.Ο. Φιλοθέης έχει πλέον ρεκόρ 3-4.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει το αγωνιστικό του ρεπό ενώ ο Α.Ο. Φιλοθέης θα φιλοξενηθεί από τον Α.Ο. Κόνιτσας.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 16-38, 25-56, 38-71

Διαιτητές: Γεργοδήμος-Τσώλης

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας Μ.): Φούκας, Φούρης 8(2), Χήρας 4, Παππάς Κ. 6(1), Γιαννακός, Ζολώτας 8, Γάκης 3, Βάντζος, Σιαμαντάς 9, Βλάχος Παππάς Θ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός 4(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 7(1), Παπαδόπουλος 3, Τσιμπέρης 6, Γκανιάτσας 2, Μπουραντάς 15(2), Κοτζαμάνης 9(1), Γιαννόπουλος Π., Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 15, Τζαλοκώστας, Εκκλησίαρχος 10