Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Γ.Ε. Αγρινίου 60-62: Δραματικό παιχνίδι με τη Γ.Ε. Αγρινίου να φεύγει με το σημαντικό "διπλό"

Πραγματοποιώντας την ανατροπή στα τελευταία 6΄ του αγώνα η Γ.Ε. Αγρινίου έφυγε με ένα σπουδαίο ροζ φύλλο από την έδρα του Πύρρου Αρταίων επικρατώντας με 62-60.

Σταμούλης με 17 πόντους, Τασόπουλος με 14 και ο καθοριστικός Πολύζος με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη. Από τον Πύρρο ο Δημητρίου είχε 14 πόντους, ο Κωσταπαππάς 13 και ο Σκορδής 12.

Ο Πύρρος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τα ηνία με 31-23 στο 20΄ με τη Γ.Ε. Αγρινίου να ανεβάζει την απόδοσή της στην επανάληψη διεκδικώντας μέχρι τέλους τη νίκη. Στο 30΄ το σκορ ήταν 44-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 34΄ οι γηπεδούχοι βρισκόταν στο 51-44 όμως οι Αγρινιώτες δεν τα παράτησαν. Με το νεαρό Πολύζο να είναι κομβικός η Γ.Ε. Αγρινίου με επιμέρους 16-5 βρέθηκε μπροστά με 60-56. Λίγο πριν το φινάλε ο Δημητρίου μείωσε με τρίποντο στον πόντο (61-60) με τους γηπεδούχους να κάνουν φάουλ στον Σταμούλη ο οποίος με 1/2 βολές έμελλε να "γράψει" το τελικό 62-60 καθώς στην τελευταία επίθεση ο Πύρρος βρήκε σουτ με τον Δημητρίου που αστόχησε υπό εξαιρετικά δύσκολες προϋποθέσεις

Με αυτό το αποτέλεσμα η Γ.Ε. Αγρινίου έμεινε μόνη της στην 3η θέση του Νοτίου ομίλου με ρεκόρ 9-4 συνεχίζοντας να βρίσκεται κοντά στο 2ο Λέοντα Μεσολογγίου. Από την άλλη, ο Πύρρος Αρταίων υποχώρησε στο 8-5 και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ισόβαθμο ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-23, 44-39, 60-62

Διαιτητές: Διαμαντής-Κληματάς

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 7, Παπαρούνης, Σκορδής 12(1), Γιαννάκης 4, Χρύσης 2, Γκούντας, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 13(2), Κατσαούνος, Καλαντζής 8, Κοντός, Δημητρίου 14(2)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 14(1), Πολύζος 11, Βελαώρας, Τραγουδάρας 2, Κραβαρίτης 2, Σταμούλης 17(3), Μακρής 6, Δάρλας 5(1), Σαλαγιάννης, Παρθένης 5(1)