Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023

Β΄ Εθνική (3ος όμιλος): "Πάτησε" κορυφή ο Βίκος Ιωαννίνων, μεγάλη νίκη του Φίλιππου Βέροιας επί των Τρικάλων Basket

Με τη σημερινή του νίκη με σκορ 98-55 επί του Ναύαρχου Βότση ο Βίκος Ιωαννίνων ανέβηκε στην 1η θέση του 3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Οι Γιαννιώτες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ επικρατώντας εύκολα της ομάδας της Θεσσαλονίκης έχοντας τον Καλαμπάκα στους 19 πόντους, τον Τσιλούλη στους 15, τον Κοτσάνο στους 14, τον Ιωαννίδη στους 12 και τον Djordjevic Marinkovic στους 11. Από τους φιλοξενούμενους Αγριόπουλος με 16 και Γκίζης με 15 ήταν οι καλύτεροι.

Ο Φίλιππος Βέροιας έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο δείχνοντας ότι εντός έδρας είναι πολύ δυνατός επικρατώντας με 65-60 των Τρικάλων σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα και για το Βίκο Ιωαννίνων. Ελευθεριάδης με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Ξενιτίδη με 15 και Καραγιώργο με 12 να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Παπαχρήστος με 18, Βαβάτσικος με 16 και Νίκολιτς με 12 οι καλύτεροι των Τρικαλινών οι οποίοι γνώρισαν τη 2η συνεχόμενη ήττα τους.

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 20-8 η Δόξα Λευκάδας συνέχισε την αήττητη πορεία της στο δεύτερο γύρο επικρατώντας με 80-59 της Αναγέννησης Καρδίτσας. Τζόλος με 21 πόντους, Χείλαρης με 15, Μανάκας και Vujovic με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου. Καλλιάρας με 17 και Πασχάλης με 13 οι καλύτεροι των Θεσσαλών.

Ο Πρωτέας Γρεβενών πανηγύρισε για 2η φορά τη φετινή σεζόν επί του Ολυμπιακού Βόλου με το τελικό 74-72 να του δίνει τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα. Μόρας με 17 και Κεραμάρης με 10 οι δύο διψήφιοι των Μακεδόνων με το σκοράρισμα να μοιράζεται μεταξύ πολλών παικτών. Νίκολης με 23, Γουάμπα με 21 και Λογοδότης με 17 οι καλύτεροι από την ομάδα του Νίκου Μπουντούρη.