Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

ΠΑΣ Ναυπάκτου-Πύρρος Αρταίων 55-52: Επέστρεψε στο παιχνίδι όμως τελικά "λύγισε" στη Ναύπακτο ο Πύρρος

Σε ένα παιχνίδι που πήγε σε χαμηλό σκορ ο ΠΑΣ Ναυπάκτου επικράτησε με 55-52 του Πύρρου Αρταίων σήμερα το απόγευμα στην έδρα του.

Κωσταπαππάς με 14, Σκορδής με 13 και Χίντζιος με 10 οι διψήφιοι από την ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά. Από τους νικητές ο Μίχος είχε 15 πόντους.

Ο Πύρρος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-14 με Κωσταπαππά και Σκορδή να είναι καλοί και τη Ναύπακτο να δείχνει εξ' αρχής ότι πρόθεσή της ήταν το σετ παιχνίδι και η δυνατή άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο καθυστερώντας το κατέβασμα της μπάλας των Αρτινών κρατώντας τους χαμηλά (μόλις 7 πόντοι). Ημίχρονο στο 28-24 υπέρ της Ναυπάκτου.

Με το Χρύση να είναι καλός στα οργανωτικά του καθήκοντα και τους Δημητρίου-Χίντζιο να εκτελούν ο Πύρρος Αρταίων προσπέρασε με 32-30. Η απάντηση της ομάδας του Σταθάτου ήταν σερί 8-0 με τους Μίχο και Ασημακόπουλο να κάνουν τη δουλειά και το σκορ στο 30΄ να είναι 38-32.

Στο 33΄ ο ΠΑΣ Ναυπάκτου βρέθηκε στο +9 (45-36) όμως οι παίκτες του Γιώργου Κωσταπαππά με επιμέρους 10-1 έφεραν τα πάνω κάτω κάνοντας το 46-46. Με το σκορ στο 51-49 ο Λαούρδας με τρίποντο έκανε το 54-49 στα 45΄΄ πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 με τρίποντο του Κωσταπαππά (54-52 14΄΄ για το τέλος). Οι γηπεδούχοι με 1/2 βολές έκαναν το 55-52 παίρνοντας και το επιθετικό ριμπάουντ μετά τη δεύτερη άστοχη βολή. Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου αστόχησε και στις 2 όμως το μακρινό σουτ του Δημητρίου ήταν άστοχο με αποτέλεσμα ο Πύρρος να γνωρίσει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-24, 38-32, 55-52

Διαιτητές: Λιότσος-Σταθόπουλος

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Τσάτσος, Μίχος 15(1), Λαούρδας 5(1), Ζαμπάρας 5, Ασημακόπουλος 9, Παπαθανασίου 2, Μανταρίνης 8(1), Σταθάτος 6(1), Κούτρας 2, Σταμάτης, Κωστογιάννης 3(1), Βαρέλας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 10(1), Παπαρούνης, Σκορδής 13(1), Κοντός, Χρύσης, Κατσαούνος, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 14(1), Βάσιος, Καλαντζής 6, Δημητρίου 9(2)