Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023

Α.Ο. Κόνιτσας-Α.Ο. Φιλοθέης 45-48: Απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την 4η θέση ο Α.Ο. Φιλοθέης

Οι δύο ομάδες που κυνηγούν την 4η θέση στο Β΄ όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ αναμετρήθηκαν σήμερα το απόγευμα στην Κόνιτσα με τον Α.Ο. Φιλοθέης να φεύγει τελικά με το "διπλό" επικρατώντας με 48-45 των Ακριτών παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα καθώς έχει κερδίσει και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια.

Σακκάς με 13 πόντους, Νικολίτσας με 12 και Λυγούρας με 11 ξεχώρισαν από τον Α.Ο. Κόνιτσας. Από τον Α.Ο. Φιλοθέης Γάκης και Φουρκής είχαν από 12 πόντους.

Η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε με 14-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου διατηρώντας αυτό το +6 και στο ημίχρονο του αγώνα (27-21 στο 20΄).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 14-7 πήραν βραχεία κεφαλή στο 30΄ (35-34). Στην τελευταία περίοδο ο Α.Ο. Κόνιτσας κρατούσε τα ηνία (43-42) πηγαίνοντας στο +3 μετά από καλάθι του Λυγούρα (45-42). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με σερί 6-0 έφυγαν τελικά με τη νίκη με 48-45.

Επόμενο παιχνίδι για τον Α.Ο. Κόνιτσας, που υποχώρησε στο 3-6, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Α.Ο. Φιλοθέης ανέβηκε στο 4-4 και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Άνω Πόλη Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 21-27, 35-34, 45-48

Διαιτητές: Γεωργίου-Γκλίναβου Εβ.

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμανης): Λυγούρας 11, Σακκάς 13, Νικολίτσας 12(2), Ντονας 2, Βλάχος , Δεμερτζιδης 7, Ζήσης

ΑΟ Φιλοθέης (Κατσούλας): Χήρας 3, Φουρκης 12(2), Κατσιγιάννης 3(1), Παππάς 9(1), Ζολώτας, Γακης 12(2), Βλάχος 2, Σιαμαντας 3, Μπαρκουζος 4