Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Ioannina WBC-Αστέρας Καβάλας 54-52: Με αυταπάρνηση και clutch Ντόκου πήρε σημαντική νίκη (pics)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Σε έναν αγώνα που "έσπασαν καρδιές" το Ioannina WBC πήρε σπουδαία νίκη με 54-52 επί του Αστέρα Καβάλας φτάνοντας τις 8 στο φετινό πρωτάθλημα ανεβαίνοντας ξανά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά το ρεπό της περασμένης εβδομάδας.

Σπουδαία η παρουσία της Ρέας Ντόκου με 16 πόντους και το νικητήριο καλάθι που με δυναμικό μπάσιμο έγραψε το 54-52 στα 17΄΄ πριν το τέλος.

Αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενες πήραν μία μικρή διαφορά 4 πόντων (11-7) την οποία ανέτρεψε αμέσως το Ioannina WBC με τα μακρινά σουτ από Τσακτσίρα και Ντόκου να κάνουν το σκορ 13-11. Στο 10΄ οι Γιαννιώτισσες προηγούνταν με 15-13 με την Ντόκου να έχει σημειώσει 8 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας με πρωταγωνίστρια τη Φραγκάκη με 2/3 τρίποντα προσπέρασε με 19-17 στο 13΄. Οι Καβαλιώτισσες είχαν επιβάλει το ρυθμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια οδηγώντας το Ioannina WBC σε κακές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 26-20. Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων με Τσακτσίρα και Ντόκου έφερε την ομάδα τους στο -1 στο ημίχρονο (26-25 στο 20΄).

Στο 23΄ ο Αστέρας Καβάλας είχε ένα +3 (30-27) το οποίο το Ioannina WBC κατάφερε να υπερκεράσει βρίσκοντας τις λύσεις από την περιφέρεια με Ντόκου και Πανούτσου περνώντας μπροστά για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (33-30). Η Φαγογένη πάτησε για πρώτη φορά παρκέ όμως μπήκε άμεσα στο πνεύμα του αγώνα και με 5 σερί πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα της (38-30). Η αμυντική προσήλωση των Ξανθοπούλου-Πανούτσου ήταν κομβική για το σύνολο του Βαγγέλη Αυγερινού με το σκορ στο 30΄ να είναι 38-33.

Σερί 4-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε σε απόσταση βολής (38-37). Μέχρι και το 36΄ υπήρξαν εναλλαγές στην πρωτοπορία όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Μακεδονίας με τρίποντο της Γαϊτάνη έφτασε στο +4 (46-42) αναγκάζοντας τον προπονητή του Ioannina WBC να πάρει το time out.

Με καλάθι της Βρασταμηνού και 2/2 βολές της Παπαδοπούλου το σκορ ήταν ισόπαλο στο 46-46 όμως ο Αστέρας απάντησε κάνοντας το 50-46. Ένα τρίποντο της Ξανθοπούλου έκανε το 50-49 με το Ioannina WBC να βγάζει την άμυνα και την Ντόκου με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 50-50.

Οι γηπεδούχες πιέζοντας ψηλά δυσκόλεψαν το κατέβασμα της μπάλας του Αστέρα οδηγώντας τον σε λάθος με την Ξανθοπούλου με δίποντο να φέρνει μπροστά την ομάδα της με 52-50 στο 39΄. Η Γαϊτάνη πήγε στα γραμμή της "φιλανθρωπίας" μετά το 5ο ομαδικό φάουλ του Ioannina WBC δείχνοντας ψυχραιμία ισοφαρίζοντας σε 52-52. Η Ντόκου βγήκε μπροστά και με δύσκολο drive έκανε το 54-52 στα 17'' πριν το τέλος. Ο Αστέρας βρήκε το σουτ που έψαχνε όμως ήταν τελείως άστοχο από τη Φραγκάκη με αποτέλεσμα να μείνει το 54-52 καθώς οι Γιαννιώτισσες "ροκάνισαν" το χρόνο που απέμενε με τις παίκτριες του Αϊβαζίδη να μην προλαβαίνουν να κάνουν φάουλ προκειμένου να σταματήσουν το χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 25-26, 38-33, 54-52

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Γεωργουσόπουλος

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 6(1), Ντόκου 16(3), Μάντζιου Ειρ. 2, Φαγογένη 5(1), Τσακτσίρα 8(2), Βρασταμηνού 4, Δημητριάδου, Παπαδιά, Παπαδοπούλου 6, Μάντζιου Αν., Πανούτσου 7(1), Γιωτίτσα

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Γενημαχαλέλη 10, Φραγκάκη 11(2), Ψυλλάκη, Καραγεωργίου 2, Ιωακειμίδου 2, Αντριέφσκα, Γαϊτάνη 20(2), Ζορμπαλά 5(1), Μιχαηλίδου 2, Παπανικολάου