Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Βίκος Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Βόλου 105-57: Σκορ και θέαμα από τον καταιγιστικό Βίκο Ιωαννίνων (vid)

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Έναν υγιεινό περίπατο πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο Βίκος Ιωαννίνων απέναντι στον αδύναμο Ολυμπιακό Βόλου με το τελικό 105-57 να του δίνει τη 10η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

21 πόντους σημείωσε ο Καλαμπάκας, 15 ο Δήμος, 13 ο Djordjevic-Marinkovic στο ντεμπούτο του, 11 ο Τσιλούλης και 10 ο Αναγνωστάκης. Ο Θωμάς Κωστόπουλος είδε και τους 12 παίκτες του να σκοράρουν

Με τον Καλαμπάκα να ξεκινά με 2/2 τρίποντα ο Βίκος Ιωαννίνων προηγήθηκε με 10-3 στο 3΄ με τους Βολιώτες να μένουν κοντά στο σκορ στην αρχή (10-7). Κοτσάνος και Δήμος ήταν πολύ θετικοί με τον coach Κωστόπουλο να θέλει οι παίκτες του να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο με κάθε ευκαιρία. Στο 6΄ το σκορ έγινε 16-9 με τον Νίκο Μπουντούρη να καλεί time out. Έμμεσο τρίποντο από τον ιδιαίτερα "κεφάτο" Καλαμπάκα έφερε το +10 (19-9) με τους γηπεδούχους να βγάζουν αρκετά ελεύθερα σουτ όμως αυτά μη βρίσκουν στόχο. Ο Ολυμπιακός Βόλου οδηγούμενος από τους Νίκολη (7 πόντοι) και Λογοδότη (5 πόντοι) το μάζεψε στο 10΄ σε 21-17

Ο coach Μπουντούρης είχε γυρίσει από το τέλος της πρώτης περιόδου την άμυνά του σε ζώνη με το Βίκο να έχει χαμηλά ποσοστά από τα 6.75. Η είσοδος του Σταυρόπουλου λειτούργησε ευεργετικά με το σκορ να γίνεται 37-21 στο 16΄ μετά το 16-4 επιμέρους των γηπεδούχων. Ο Djordjevic-Marinkovic πάτησε για πρώτη φορά παρκέ με τους πρώτους του πόντους να έρχονται με έμμεσο τρίποντο (42-28). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να ανεβάζει στροφές ο Djordjevic-Marinkovic με τον Κοτσάνο να είναι επίσης πολύ αποτελεσματικός στο low post και τη διαφορά να ανοίγει στους 30 (62-32). Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με το σκορ στο 30΄ να είναι 79-46.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τον Δήμο να είναι πολύ καλός και το σκορ στο 35΄ να είναι 93-51. Ο Γυφτάκης ήταν ο παίκτης που με αριστερό layup έγραψε την 100άρα του Βίκου και μάλιστα με αυτό το καλάθι είχαν σκοράρει και οι 12 παίκτες των γηπεδούχων. Τελικό σκορ 105-57 με τη γιαννιώτικη ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 10-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-28, 79-46, 105-57

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Διαμαντής-Καννής

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 2, Γυφτάκης 2, Αναγνωστάκης 10(2), Ιωαννίδης 5, Τσιλούλης 11(1), Πάτρας 7, Δήμος 15, Καλαμπάκας 21(4), Λαμπρόπουλος 4, Σταυρόπουλος 7(1), Κοτσάνος 8, Djordjevic-Marinkovic 13(2)

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Νίκολης 14(1), Μπουντούρης Κ.1, Στεφόπουλος, Γουάμπα 16, Παρασχάκης 2, Δημητρόπουλος, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 21(5), Μπουντούρης 3(1)