Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

Χ.Α.Ν.Θ.-Ioannina WBC 35-45: Πήρε τη ρεβάνς και εδραιώθηκε στη 2η θέση

Τη ρεβάνς για την ήττα στον 1ο γύρο πήρε το Ioannina WBC από τη Χ.Α.Ν.Θ επικρατώντας σήμερα το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη με 45-35 και με την 3η συνεχόμενη νίκη του βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-4 παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση.

Ευγενία Παπαδοπούλου με 14 πόντους και Πανωραία Ντόκου με 10 οι δύο διψήφιες από τις Γιαννιώτισσες με την Γαβρίλη να έχει 17 από πλευράς Χ.Α.Ν.Θ.

Παιχνίδι που για 30΄ ήταν μεγάλο ντέρμπι ήταν το σημερινό με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 11 και το ημίχρονο στο 22-19 υπέρ των γηπεδούχων με το σκορ να είναι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ioannina WBC με επιμέρους 13-9 είχε βραχεία κεφαλή στο 30΄ με 32-31 για να έρθει η απόλυτη κυριαρχία του τελευταίου δεκαλέπτου όπου με το επιμέρους 13-4 οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από τη συμπρωτεύουσα.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-19, 31-32, 35-45

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Πάνος

Χ.Α.Ν.Θ. (Σερέτης): Γαβριηλιδου 1, Γαβρίλη 17(3), Χρηστίδου 7, Δημητριαδου 4, Πετρίδου 2, Τσαπογα 4, Αναγνωστου, Γκριτζαλη, Δασκαλοπουλου, Δραγκολα

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 7(1), Φαγογένη, Παπαδιά, Ντόκου 10(2), Μαντζιου Ειρ. 9(1), Δημητριαδου 2, Παπαδοπουλου 14(2), Πανούτσου 3, Τσακτσίρα, Δημοπούλου, Μαντζιου Αν., Γιωτίτσα