Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

Αστράκα BC-Ιόνιος 53-63: Διεύρυνε το αήττητο ο Ιόνιος κόντρα στη μαχητική και ανταγωνιστική Αστράκα (vid)

Ανταγωνιστική ήταν η Αστράκα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στο φαβορί Ιόνιο αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατέκτησαν τη νίκη με 63-53 με την εμπειρία σε κρίσιμα σημεία να κάνει τη διαφορά.

Θωμαΐδης και Νεδέλκος είχαν από 13 πόντους με τους Μπακιρτζή και Σούκερα να προσθέτουν από 10 από πλευράς Ιονίου. Από την Αστράκα 14 πόντους σημείωσαν Τάσσος και Καλαΐτζής

Στα πρώτα 5΄ του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν φανερά εκτός ρυθμού με την αστοχία να χαρακτηρίζει τις επιθέσεις και τον Ιόνιο να είναι μπροστά με 6-4. Λίγο μετά με έμμεσο τρίποντο του Νυφαντή οι Γιαννιώτες προσπέρασαν με 10-9 με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία να είναι αρκετές όμως την Αστράκα στο φινάλε του δεκαλέπτου να έχει προβάδισμα 3 πόντων (16-13) με τον Καλαϊτζή να έχει 7 πόντους.

Στο 13΄ μετά από τρίποντο του Τάσσου η Αστράκα βρέθηκε στο +6 (21-15) ενώ διατηρούσε και στη συνέχεια μία μικρή διαφορά (25-20). Ο Σούκερας με δύο ωραία drive και ο Μασλαρινός με σουτ τριών πόντων βοήθησαν τον Ιόνιο να τρέξει σερί 7-0 κάνοντας το σκορ 27-25. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στη συνέχεια με δύο μακρινά σουτ από Μαγκανά και Νυφαντή να κάνουν το 30-30. Τελικά ο Ιόνιος ήταν αυτός που έκλεισε το ημίχρονο στο 34-30.

Καλή εκκίνηση στην τρίτη περίοδο από τους παίκτες του Ντίνου Στραυρόπουλου που με σερί 6-0 ανέκτησαν τα ηνία με 36-34. Η απάντηση του Ιονίου ήταν δικό του 7-0 σερί κάνοντας το 41-36 όμως οι Φαίακες ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" με αποτέλεσμα να μην μπορούν να οικοδομήσουν μεγαλύτερη διαφορα. Η Αστράκα βρήκε τις λύσεις ισοφαρίζοντας σε 41-41 με τους φιλοξενούμενους με επιμέρους 9-3 να έχουν προβάδισμα 6 πόντων στο 30΄ (50-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο στα πρώτα του 5΄ δε χαρακτηρίστηκε από μεγάλη ποιότητα με την ομάδα του coach Μακρή πάντως να βρίσκεται στο +11 (56-45). Οι Γιαννιώτες έχασαν με 5 φάουλ το Νυφαντή σε ένα πάρα πολύ αυστηρό σφύριγμα. Το 59-45 λίγο αργότερα δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους οι οποίοι παρόλα αυτά το πάλεψαν μειώνοντας σε 59-51 στο 38΄. Ο Ιόνιος διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι στα δύο τελευταία λεπτά φτάνοντας στη νίκη με 63-53.

Στο 8-0 βελτιώθηκε το ρεκόρ του Ιονίου που φιγουράρει σταθερά στην κορυφή του ομίλου με την Αστράκα από την άλλη να υποχωρεί στο 2-6. Την επόμενη αγωνιστική ο Ιόνιος θα ταξιδέψει ξανά στα Γιάννενα για να αντιμετωπίσει το Θρύλο ενώ η Αστράκα έχει το αγωνιστικό της ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 30-34, 44-50, 53-63

Διαιτητές: Κληματάς-Κολυδάς

Αστράκα BC (Σταυρόπουλος-Καρατζένης): Τσουκανέλης 3(1), Κέφης, Παπαγεωργίου, Καλαϊτζής 14(2), Σιουμάλας, Αντωνίου 5(1), Τάσσος 14(1), Ασπιώτης 3, Φουρλάνης 4, Νυφαντής 8(1), Μελισσόβας 2, Τασιούλας

Ιόνιος (Μακρής): Τσιτσές 2, Νεδέλκος 13, Θωμαΐδης 13, Γεωργακόπουλος 1, Μπακιρτζής 10, Σούκερας 10, Παπαδόπουλος, Μασλαρινός 6(2), Μαγκανάς 8(2)