Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023

IBC-Αίολος Αστακού 80-49 (Εφηβικό): Έκλεισε θέση στον τελικό το IBC

Για ακόμα μία χρονιά η ομάδα Εφήβων του IBC προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος καθώς χθες το απόγευμα στην Άρτα επικράτησε με 80-49 του Αίολου Αστακού.

Ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο όπου το σκορ ήταν 14-9 υπέρ των Γιαννιωτών διαδέχτηκε μία σαφώς καλύτερη δεύτερη περίοδος για τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου όπου το 22-13 επιμέρους τους έστειλε στο +14 στο ημίχρονο (36-22).

Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος με το IBC να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 στο 30΄ (59-36) φτάνοντας στο τελικό 80-49 και την πρόκριση στον τελικό.

Αντίπαλος στο τελικό θα είναι η Δόξα Λευκάδας που επικράτησε στον άλλο ημιτελικό που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα με 80-52 του ΠΑΣ Γιάννινα

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 36-22, 59-36, 80-49

Διαιτητές: Ασημακάκη-Τσίγας

IBC (Παπαδόπουλος): Κοσμάς 7, Ζάραγκας 2, Γκλίναβος 12(2), Αθανασόπουλος 17(3), Κρομύδας, Μαρτζούκος, Μέτσιος 2, Καζάνας 13(1), Βουρέκας, Μαγκλάρας 19, Παρδάλης 8, Ζάχος

Αίολος Αστακού (Χουλιάρας-Δεστούνης): Κακκαβάς, Βασιλείου 6, Παύλου Αλ. 7, Φραΐμης 8, Ναζίρης 8(2), Παύλου Αγ. 12(1), Μάρρα 6(2), Ταπραντζής, Κακούρης 8