Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023

IBC-Αλμυρός 61-70: Με τρομερό Πολίτη, κομβικό Βαλαμούτη και φοβερή ευστοχία από το τρίποντο πήρε το "διπλό" ο Αλμυρός (vid)

Με τον Αλμυρό να πραγματοποιεί φοβερό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 42-30 το IBC γνώρισε την ήττα με 70-61 υποχωρώντας στο 10-5. 11 εύστοχα τρίποντα είχαν στο δεύτερο μισό οι Βολιώτες.

Ο Πολίτης έκανε τη μεγάλη ζημιά στην άμυνα του IBC έχοντας 34 πόντους με 8 τρίποντα, καθοριστική η παρουσία του Βαλαμούτη με 15 και 4 τρίποντα με τον Τάσσο να ξεχωρίσει επίσης κάτω από τα δύο καλάθια με 10 πόντους. 20 σημείωσε ο Βάσης από τους γηπεδούχους, 17 ο Ξιούρας όμως μόλις 2 στο δεύτερο ημίχρονο και 15 ο Νταβουλτζόπουλος.

Μοιράζοντας καλά τη μπάλα (4 ασίστ) το IBC είχε διαφορά 7 πόντων στα πρώτα λεπτά (9-2) με τον Αλμυρό να επιλέγει να παίξει άμυνα ζώνης στην αρχή. Σερί 7-0 των φιλοξενούμενων έφερε το παιχνίδι στα ίσια (9-9) όμως η γιαννιώτικη ομάδα έχοντας σε καλή μέρα τον Ξιούρα που έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους έχτισε ένα +5 (14-9). Ο Αλμυρός ισοφάρισε εκ νέου σε 14-14 με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 16-16.

Ο coach Παπαδόπουλος είδε τον Παπούλια να ανεβαίνει πολύ επιθετικά και να είναι μαζί με τον Πολίτη οι δύο πιο επικίνδυνοι παίκτες για την άμυνά του. Ο Αλμυρός είχε μικρή διαφορά (22-20) όμως οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν πολύ με την επιστροφή στο παρκέ τον Ξιούρα και Νταβουλτζόπουλου. Οι δυο τους, μαζί με τον θετικό Βάση, βοήθησαν το IBC με επιμέρους 9-4 να ανακτήσει τα ηνία στο 18΄ (29-26). Οι Γιαννιώτες κράτησαν αυτή τη μικρή διαφορά μέχρι και την ανάπαυλα του ημίχρονου (31-28).

Η ομάδα του coach Νάνη βγήκε από τα αποδυτήρια αλλαγμένη προς το καλύτερο καθώς με μεγάλη ευστοχία πίσω από τα 6.75 έτρεξε επιμέρους 14-2 που την έφερε μπροστά με 42-33 στο 24΄. Box and one άμυνα από τον coach Παπαδόπουλο με τον Βάση να κυνηγά τον τρομερό Πολίτη (ήδη 20 πόντους) σε όλα τα μήκη και πλάτη. Την ίδια ώρα ο Βάσης στο επιθετικό κομμάτι "κουβάλησε" το IBC καθώς με 6 δικούς του πόντους η ομάδα του μείωσε σε 42-39. Το IBC με 4/6 βολές προσπέρασε με 43-42. Τελικά οι Βολιώτες ήταν αυτοί που τελείωσαν ιδανικά την τρίτη περίοδο με τον Μαμούρα να διασχίζει το γήπεδο στα 7.8'' προλαβαίνοντας να βρει ελεύθερο τον Βαλαμούτη ο οποίος ευστόχησε πίσω από τα 6.75 κάνοντας το 49-45 στο 30΄.

Βαλαμούτης και Πολίτης με δύο νέα τρίποντα έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +10 (55-45). Η διαφοροποίηση του Γιάννη Παπαδόπουλου αμυντικά ήταν η τοποθέτηση του Ζώτου πάνω στον Πολίτη. Ο Βαλαμούτης όμως είχε "ζεσταθεί" για τα καλά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου κάνοντας το 58-47 αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει εσπευσμένα time out. Με τον Βάση να παίρνει τη σκυτάλη ξανά αναλαμβάνοντας τον Πολίτη και με τον Δάσκαλο στο "5" πάνω στον Τάσσο προσπάθησε να αλλάξει το σκηνικό το IBC και με άμυνα man to man πλέον όμως η φτωχή επιθετική συγκομιδή (μόλις 9 πόντοι) δεν επέτρεπαν μεγάλες αλλαγές. Ο Τάσσος έκανε τη δουλειά στο ζωγραφιστό και μαζί με τον Πολίτη, που έφτασε τους 31 πόντους, το σκορ έγινε 67-54 με μόλις 3:30 να απομένουν. Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι και το τέλος με τον Αλμυρό να επικρατεί με 70-61.

Επόμενο παιχνίδι για το IBC εκτός έδρας απέναντι στην Παραμυθιά.