Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023

Α.Ο. Τρίκαλα-Παραμυθιά 71-54: Ήττα από τον ισχυρό Α.Ο. Τρικάλων για την Παραμυθιά

Μια Παραμυθιά 2 προσώπων εμφανίστηκε στο δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων απέναντι στον ΑΟΤ, με το καλό πρώτο ημίχρονο να υπερισχύει και παρότι στο δεύτερο ημίχρονο κατέβαλε υπερπροσπάθεια να επιστρέψει από το Double-Score (48-24) του ημιχρόνου, ηττήθηκε με 71-54.

Νευρικότητα και θολό μυαλό από τους "πράσινους" έδωσε το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους που ευστοχούσαν με ευκολία απέναντι στη νωθρή αμυντική λειτουργία της Παραμυθιάς. Ο επιθετικός πλουραλισμός σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των Τρικαλινών, άφησε τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν με διψήφια διαφορά από το πρώτο πεντάλεπτο. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήρθε με το τέλος του ημίχρονο, 48-24 και double score.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παραμυθιά έδειξε το καλό της πρόσωπο, κάνοντας ένα αρχικό 3-13 σερί και μειώνοντας τη διαφορά στους 14. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες τουλάχιστον Μιχάλη Μπάθα τα έδωσαν όλα και "ροκάνισαν" τη διαφορά μέχρι και το -8, αλλά η προσπάθεια τους δεν ήταν αρκετή. Τελικό σκορ το 71-54, με τα Τρίκαλα να "ανεβαίνουν" στο 12-3 και την Παραμυθιά να χάνει το σερί των 4 νικών, και συνολικό ρεκόρ 8-7.

Επόμενη αγωνιστική για την Παραμυθιά το ηπειρωτικό ντέρμπι με το IBC σε ένα πολυαναμενόμενο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 48-24, 59-46, 71-54

Διαιτητές: Ξέρας-Πάνος

ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Τσιτσάνης 2, Λεπενιώτης 12(1), Γκαντιάς 11(1), Αργύρης 12(2), Αρκούδας 5, Σούλκο 10(1), Ευαγγελακόπουλος, Τζιαννής 2, Κολότσιος 6(2), Τζοελ Ταμ 4, Αγγελακόπουλος 7, Σιούτας.

Παραμύθια (Μπάθας): Χάιδος 8(1), Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 2, Βάτσιος, Μάλλιος 4, Κρικώνης 12(3), Σωτηρίου 16(1), Κατσίβελος 5(1), Κρίπσι 5(1), Κωσταράς, Τσιρώνης.