Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-Α.Λ.Φ.Α. 93΄ 73-52: Με εξαιρετικό ντεμπούτο Μπαρτζώκα ήρθε η 2η νίκη του Β.Α.Ο. Άρτας

Με τον Παναγιώτη Μπαρτζώκα να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο έχοντας 22 πόντους ο Β.Α.Ο. Άρτας επικράτησε εύκολα με 73-52 της Α.Λ.Φ.Α. 93΄ κατακτώντας τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τσίκος με 16, Θεοδορώπουλος με 12 και Γεωργάκης με 10 στην επιστροφή του στο Β.Α.Ο. ξεχώρισαν ακόμα από την ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους με τους Τσίκο και Μπαρτζώκα να κάνουν τη δουλειά επιθετικά και το σκορ στο 10΄ να είναι 22-11.

Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισαν οι Αρτινοί με την άμυνα να είναι σε εξαιρετικό επίπεδο και το ημίχρονο να κλείνει στο 38-22.

Χωρίς να πτοηθεί από τη διακοπή του ημιχρόνου ο Β.Α.Ο. Άρτας ήταν και στη συνέχεια του αγώνα κυρίαρχος με το 58-35 του 30΄ να τον φέρνει πάρα πολύ κοντά στο ροζ φύλλο το οποίο ήρθε με το τελικό 73-52.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 38-22, 58-35, 73-52

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς Β.

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Γκαρτζονίκας 2, Τσίκος 16(3), Δήμος 2, Γεωργάκης 10, Μπαρτζώκας 22, Τσιόλας, Θεοδωρόπουλος 12, Παπαβασιλείου, Γείτονας Στ. 6, Σιάτης 3(1)

Α.Λ.Φ.Α. 93΄ (Καραπιπέρης): Τσεντζελής, Χαϊντίνης, Μοίρης 21(2), Γαλαγάλας 1, Γαρεφαλάκης 2, Τασούλης 18(1), Κοράκης 1, Καντερές 1, Διώτης 8