Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023

Παναιτωλικός-Πύρρος Αρταίων 62-65: "Απέδρασε" από το ΔΑΚ Αερογέφυρας με 20αρη Καλαντζή

Την 3η εκτός έδρας νίκη του και 6η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε σήμερα το απόγευμα ο Πύρρος Αρταίων περνώντας με 65-62 από την έδρα του Παναιτωλικού.

Η απουσία του Κώστα Κωσταπαππά ήταν μεγάλη αλλά να δεν πτόησε τον Πύρρο καθώς ο Καλαντζής έκανε season high με 20 πόντους με το νεαρό Κατσαούνο να βάζει μεγάλο τρίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοκαθεδρία στο 10΄ με 19-13 κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (37-32) με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει πολλές βολές στο πρώτο μισό του αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο ο Πύρρος συνέχισε να κυνηγά αλλά βρέθηκε στο 30΄ σε απόσταση βολής (48-47) για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα με το σκορ στο 61-60 υπέρ του Παναιτωλικού. Σε εκείνο το σημείο ο Κατσαούνος με μεγάλο τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με 63-61 με τον Παναιτωλικό να μην έχει απάντηση και τον Πύρρο Αρταίων να φτάνει στο τελικό 65-62.

Στο 6-3 ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο η ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά και το επόμενο Σάββατο θα ταξιδέψει στο Μεσολόγγι για να αντιμετωπίσει το Λέοντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-32, 48-47, 62-65

Διαιτητές: Λύτρας-Παπαστάμος

Παναιτωλικός (Καρβούνης): Κάκκος Γ. 16(3), Καλαμπαλίκης 2, Κάκκος Χ, Κοτσώνης 10(1), Ζαρκάδας, Εξαρχος 7(1), Πιστιόλης 27(1), Μινασιάν, Τσώλας, Γεωργούλας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 9, Παπαρούνης, Τσιμπερλένιος, Γιαννάκης 6(1), Χρύσης 3(1), Κατσαούνος 3(1), Σκορδής 6, Γκούντας, Ευθυμίου 9, Καλαντζής 20(2), Δημητρίου 9