Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Δόξα Πύρρου Άρτας-Αίας Άρτας 88-55: Ασυναγώνιστη η Δόξα Πύρρου και 11Χ11

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση η Δόξα Πύρρου Άρτας κυριάρχησε απέναντι στον Αίαντα Άρτας με το τελικό 88-55 να της δίνει την 11η νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Μπάλλας με 20 πόντους, Τσατάλας με 17 και Μουκάι με 12 οι καλύτεροι των νικητών. Παπαμιχαήλ με 14, Ζολώτας και Παπαδημητρίου με 12 ξεχώρισαν από τον Αίαντα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με τη Δόξα Πύρρου να έχει μικρό προβάδισμα με 9-7. Επιμέρους 11-2 της ομάδας του Τάκη Παππά με ηγέτη τον Μπάλλα έκανε το σκορ 20-9. Ο Αίας μείωσε 20-13 στο 10΄.

Με τον Τσατάλα να είναι πολύ καλός στη δεύτερη περίοδο μετρώντας 8 πόντους η Δόξα με επιμέρους 12-3 έφτασε σε double score (32-16). Οι γηπεδούχοι κράτησαν χαμηλά τον Αίαντα δεχόμενοι μόλις 6 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-19.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε στη συνέχεια το παιχνίδι με την πρωτοπόρο του Α΄ ομίλου να διατηρεί τη διαφορά σταθερά άνω των 20 πόντων φτάνοντας ακόμα και πάνω από τους 30  με το σκορ στο 30΄ να είναι 68-32. Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα μέχρι και το φινάλε με τη Δόξα να φτάνει στο τελικό 88-55 κάνοντας το 11Χ11 και τον Αίαντα Άρτας να έχει πλέον ρεκόρ 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 43-19, 68-32, 88-55

Διαιτητές: Εδιάρογλου-Γεροδήμος

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 5(1), Ιωαννίδης 5(1), Τσατάλας 17(3), Θώδης 2, Βάσιος 4, Βασιλείου 3(1), Δόνος 15(3), Σακκάς 1, Μάνθας 4, Μουκάι 12(3), Μπάλλας 20.

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής 2, Αποστολάκης, Παπαρούνης 3(1), Μιχαήλ 3, Λιάρος 2, Κιούσης 1, Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 12(1), Κουτσιαύτης 2, Παπαμιχαήλ 14, Καρανίκας 4, Ζολώτας 12