Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Β.Α.Ο. Άρτας 73-72: Με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη ο Πύρρος

Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύρρος Αρταίων επικράτησε με 73-72 του του Β.Α.Ο. Άρτας στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα.

Ο Β.Α.Ο. βρισκόταν στο +19 στο τέλος του πρώτου μισού όμως ο Πύρρος με επιμέρους σκορ 38-18 στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη. Κωσταπαππάς και Χίντζιος είχαν από 18 πόντους με τον Γιαννάκη να ακολουθεί με 13 βάζοντας μάλιστα και το νικητήριο καλάθι και τον Δημητρίου να προσθέτει 11. Μπαρτζώκας και Θεοδωρόπουλος είχαν από 21 πόντους για την ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη με τον Τσίκο να προσθέτει 16.

Πολύ ψηλά πήγε το σκορ στην πρώτη περίοδο με την ομάδα του coach Ασπρούδη να έχει το προβάδισμα με 27-25 στο 10΄. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τον Β.Α.Ο. καθώς με καλή άμυνα που οδήγησε τον Πύρρο σε 7 λάθη, 5 εύστοχα τρίποντα και επιμέρους 27-10 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 54-35.

Ο Πύρρος πίεσε σε όλο το γήπεδο στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Κωσταπαππά στην επίθεση το μάζεψε στους 6 στο 30΄ (64-58). Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά με σερί 6-0 ισοφάρισε σε 64-64.  Ο Β.Α.Ο. απάντησε με δικό του 6-0 σερί κάνοντας το 70-64 με τον Πύρρο να πλησιάζει στον πόντο λίγο μετά με τρίποντο του Κωσταπαππά (70-69). Ο Β.Α.Ο. με εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το 72-69 με τον Δημητρίου να απαντά με τον ίδιο τρόπο (72-71). Οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν καλάθι στην επίθεσή τους με τον Πύρρο 3΄΄ πριν το φινάλε με τον Γιαννάκη να κάνει το 73-72 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 35-54, 58-64, 73-72

Διαιτητές: Καλαμαράς-Ντίσιος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 18(3), Παπαρούνης Γ, Τσιμπερλένιος, Γιαννάκης 13(1), Χρύσης, Σκορδής 5, Γκούντας, Κωσταπαππάς 18(5), Βάσιος 2, Καλαντζής 6, Κατσαούνος, Δημητρίου 11

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Γκαρτζονίκας Η., Τσίκος 16(4), Γκαρτζονίκας Δ, Δήμος, Μπαρτζώκας 21, Τσιώλας, Θεοδωρόπουλος 21(2), Γείτονας 9(1), Γεωργάκης 3(1), Σιατής,  Γείτονας Στ. 2, Σμύρης