Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022

IBC-Ανόρθωση Βόλου 80-76: Ανέτρεψε το σκηνικό με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο (vid)

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 49-33 το IBC κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη με σκορ 80-76 επί της Ανόρθωσης Βόλου σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 7-3.

Οι Γιαννιώτες είχαν βρεθεί στο -12 στο 20΄ έχοντας κολλήσει στη ζώνη των φιλοξενούμενων όμως στο δεύτερο μισό με σωστή κυκλοφορία της μπάλας έβαλαν τα σουτ φτάνοντας στο ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο Ζώτος με 22 πόντους εκ των οποίων οι 16 ήρθαν στην επανάληψη. Ξιούρας με 16, Νταβουλτζόπουλος με 14 και Βάσης με 11 ήταν επίσης καταλυτικοί.

Οι Βολιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενοι με 10-2 στο 3΄ με το IBC να έχει άμεση αντίδραση και με σερί 9-0 να παίρνει βραχεία κεφαλή με 11-10. Η Ανόρθωση με τους αρκετούς έμπειρους παίκτες που διαθέτει προσπέρασε εκ νέου με 17-13 μετά από επιμέρους 7-2 με τους γηπεδούχους με καταλυτική την παρουσία του Νταβουλτζόπουλου σε άμυνα (3 τάπες) και επίθεση να τρέχουν σερί 5-0 κάνοντας το 18-17. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Φιλίππου που είχε έρθει από τον πάγκο έκανε ζημιά στο ζωγραφιστό με το σκορ να γίνεται 25-18. Σε όλη τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου είχε κολλήσει επιθετικά στη ζώνη των Βολιωτών αδυνατώντας να βρει εύκολα καλάθια. Στο 14΄ η Ανόρθωση βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (32-21) με το IBC να σημειώνει στα πρώτα 5΄ μόλις 3 πόντους. Ο προπονητής των Γιαννιωτών προσπαθούσε να βρει λύσεις "ανακατεύοντας την τράπουλα" όμως δεν τις βρήκε μέχρι και το ημίχρονο με τους Γκοντόπουλο-Ίλτσογλου να βοηθούν την Ανόρθωση να κλείσει το πρώτο μισό στο 43-31.

Ένα αρκετά ψηλό σχήμα αποφάσισε να παρατάξει στο παρκέ ο coach Παπαδόπουλος με τον Νταβουλτζόπουλο στο "3" και τους Μπαρτζώκα-Milanovic στο "4" και "5". Η Ανόρθωση έφτασε στη μέγιστη τιμή τη διαφορά, το +17 (50-33), με το IBC με επιμέρους 13-4 να μειώνει στους 7 (54-47). Στη συνέχεια οι διαιτητές χρέωσαν τον Νταβουλτζόπουλο με το 4ο προσωπικό του φάουλ σε μία αυστηρή απόφαση και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο προπονητής του IBC "άναψαν τα αίματα" με το σκορ να γίνεται 57-47. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα σουτ που έχαναν στο πρώτο ημίχρονο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-55.

Αποφασισμένο να γυρίσει την κατάσταση παρουσιάστηκε το IBC στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου στα πρώτα 3΄ κυριάρχησε. Με έμμεσο τρίποντο του Ζώτου και τρίποντο του Βάση οι Γιαννιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (61-59). Η υπεροχή τους ήταν καθολική με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά στο +7 (68-61) με τον Ζώτο να είναι καθοριστικός. Η Ανόρθωση κατάφερε να το μαζέψει στους 3 (73-70) με το IBC να πηγαίνει ξανά στο +7 (79-72). Μέχρι το -3 πλησίασε εκ νέου η Ανόρθωση (79-76) όμως έκανε ένα κομβικό λάθος με μπρος πίσω με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει στην κατοχή του IBC με τον Ξιούρα με 1/2 βολές να κάνει το 80-76 και το Ζώτο να παίρνει μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να "ροκανίζουν" σωστά τα τελευταία δευτερόλεπτα φτάνοντας στην 7η νίκη τους.