Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022

Λέων Κέρκυρας-Μολοσσοί 69-55: Μεγάλη νίκη με τρομερό 4ο δεκάλεπτο για τον Λέοντα Κέρκυρας

Εξ' αναβολής παιχνίδι διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας με τον Λέοντα να υποδέχεται τους Μολοσσούς για την 5η αγωνιστική και την ομάδα του coach Παπαϊωάννου να παίρνει σπουδαία νίκη με 69-55 μετά από ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 22-7.

Γιώργος με 21 πόντους, Μπάνος με 14 και Χονδρογιάννης με 10 οι καλύτεροι από τους νικητές οι οποίοι βελτιώσαν το ρεκόρ τους στο 2-4. Αντίθετα οι Μολοσσοί υποχώρησαν στο 2-4 γνωρίζοντας την 3η συνεχόμενη ήττα τους με τον Ζήση να έχει 27 πόντους όντας ο μοναδικός διψήφιος.

Για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τον Λέοντα να έχει προβάδισμα 2 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου με 20-18. Οι Μολοσσοί ήταν αυτοί που έκλεισαν το ημίχρονο στην πρωτοπορία με +4 (40-36).

Η παραγωγικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλή με τους Κερκυραίους με επιμέρους 11-8 να έχουν βραχεία κεφαλή στο 30΄ και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πόντους μόνο από τον αρχηγό τους, Δημήτρη Ζήση.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Λέων κυριάρχησε με τους Μολοσσούς των 7 παικτών να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό και το επιμέρους 22-7 να δίνει μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του Παπαϊωάννου με 69-55.

Οι Μολοσσοί καλούνται να ανασυγκροτηθούν ενόψει του τοπικού ντέρμπι με το Θρύλο Ιωαννίνων το Σάββατο. Ο Λέων Κέρκυρας θα αγωνιστεί εκ νέου στην έδρα του την Κυριακή, υποδεχόμενος αυτή τη φορά μία άλλη ομάδα των Ιωαννίνων, την Αστράκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 47-48, 69-55

Διαιτητές: Ντάγκας-Πλιάκος

Λέων Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Στεργίου Σ. 3(1), Στεργίου Λ. 4, Αγιούς, Ούστογλου 4, Κάντας 9(1), Τζιανούμης 4, Γραμμένος, Γιώργος 21, Μπάνος 14(1), Χονδρογιάννης 10

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Βρασταμηνός 7(2), Κόρδας 2, Κουλουμπής 3(1), Ζήσης 27(3), Χατζηαγοράκης 3, Μάκης 9(1), Μάστορας 4