Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Άμφισσα-IBC 64-77: "Διπλό" μεγάλης σημασίας για το IBC

Μία μεγάλη νίκη που τον ανεβάζει στο βαθμολογικό πίνακα σημείωσε σήμερα το απόγευμα στην έδρα της Άμφισσας το IBC όπου επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 77-64 κατακτώντας το 6ο ροζ φύλλο της σεζόν.
Γιώργος Ξιούρας με 17 πόντους, Savo Milanovic με 14, Δημήτρης Βάσης με 13 και Φώτης Νταβουλτζόπουλος με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου. Από την Άμφισσα Μπάμπης Μουρατίδης με 25 και Σωκράτης Γκιζόγιαννης με 23 ήταν οι καλύτεροι.

Η Άμφισσα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς με τους Μουρατίδη-Γκιζόγιαννη να έχουν τους 18 από τους 22 πόντους της ομάδας τους προηγήθηκε με 22-14 στο 10΄. Το IBC άρχισε σιγά σιγά να δείχνει σημάδια βελτίωσης καταφέρνοντας να το μαζέψει στους 3 στο ημίχρονο (38-35 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τη γιαννιώτικη ομάδα καθώς με επιμέρους 28-19 είχε πάρει τα ηνία στο 30΄ με 63-57. Η άμυνα των φιλοξενούμενων πάνω στους Μουρατίδη και Γκιζόγιαννη ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό έκανε σημαντική διαφορά. Το IBC συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο με όπλο του την άμυνα φτάνοντας στη νίκη με 77-64.

Στο 6-3 το ρεκόρ των Γιαννιωτών που την Τετάρτη έχουν πολύ σημαντικό εξ' αναβολής παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-35, 57-63, 64-77

Διαιτητές: Δολγύρας-Παπαγιώτης

Άμφισσα (Γίδας): Τσικνής 3(1), Λούπουλ 8(1), Οικονόμου, Μουρατίδης 25(1), Δρίβας, Τσιγγενόπουλος 4, Ξαγάρας 1, Γκιζόγιαννης 23(2), Μιαράκης, Κοκολόγος

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 8, Νταβουλτζόπουλος 12, Ξιούρας 17(1), Μαρτζούκος, Βάσης 13(2), Πολύζος 3(1), Σφουγγάρης Μαγκλάρας, Milanovic 14, Μπαρτζώκας Σπ. 6, Πετσίτης, Μπαρτζώκας Π. 4