Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Αστράκα BC-Μολοσσοί 69-58: "Έσπασε το ρόδι" η Αστράκα στο ντεμπούτο του Σταυρόπουλου στον πάγκο (vid, pics)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Το "ρόδι έσπασε" η Αστράκα σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΝΚΙ επικρατώντας στο τοπικό ντέρμπι των Μολοσσών με 69-58 "ανακατεύοντας" για τα καλά το Βόρειο όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς μπήκε δυναμικά στη μάχη της παραμονής. Το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας πραγματοποίησε ο Ντίνος Σταυρόπουλος.

Καλαϊτζής με 16 πόντους, Νυφαντής με 14 και Μελισσόβας με 13 οι καλύτεροι της Αστράκας με τον Τάσσο να προσθέτει 10 και τον Τσουκανέλη να είναι κομβικός στο φινάλε έχοντας 9 πόντους. 18 σημείωσε ο Ζήσης και 14 ο Μάκης από τους Μολοσσούς.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκαν με 8-3 παίρνοντας αρκετούς πόντους στο ζωγραφιστό. Οι Μολοσσοί επιστράτευσαν γρήγορα από τον πάγκο τον Κόρδα με την κυκλοφορία της μπάλας να γίνεται πιο ορθολογικά καταφέρνοντας να προσπεράσουν με 11-10 μετά από επιμέρους 8-2. Ο Μελισσόβας είχε περάσει στο παρκέ για την Αστράκα δίνοντας πολύτιμες λύσεις με την ομάδα του Σταυρόπουλου να ανακτά τα ηνία με 15-11 κλείνοντας με αυτό το +4 το πρώτο δεκάλεπτο (16-12 στο 10΄).

Με σερί 6-0 ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι Μολοσσοί κάνοντας το σκορ 18-16 μετά από τρίποντα των Χατζηαγοράκη και Ζήση. Στο 14΄ οι δύο ομάδες συμπορεύονταν με 20-20 με τους φιλοξενούμενους να επιμένουν πίσω από τη γραμμή των 6.75 παίρνοντας μικρό προβάδισμα 3 πόντων (26-23). Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι εναλλαγές στην πρωτοπορία ήταν αρκετές όμως η Αστράκα με τον Νυφαντή να κάνει καλή δουλειά είχε στο 20΄ βραχεία κεφαλή (31-30).

Με τον ίδιο τρόπο κύλισε σχεδόν όλη η τρίτη περίοδος με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και τους Μολοσσούς στο 25΄ να είναι στο 40-39 βρίσκοντας πόντους με τον Μάστορα στην πλάτη της άμυνας μετά από κοψίματα και ενώ Ζήσης και Κόρδας τον αξιοποίησαν με 2 ασίστ. Στο 27΄ οι παίκτες των Χατζή-Μακρή είχαν ένα +5 (45-40) όμως η απάντηση της Αστράκας ήρθε με μακρινά σουτ των Νυφαντή και Τσουκανέλη ανακτώντας τα ηνία με 46-45. Ένα τετράποντο του Χατζηαγοράκη φάνηκε να δίνει ώθηση στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 50-48.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι Μολοσσοί βρίσκονταν στο 56-53 όμως από εκείνο το σημείο και μετά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων που ήταν καταιγιστικοί. Η Αστράκα με φοβερό σερί 11-0 μετέτρεψε το σκορ σε 64-56 στα 58΄΄ πριν το φινάλε. Καθοριστικοί Νυφαντής-Μελισσόβας και φυσικά ο Τσουκανέλης το τρίποντο του οποίου έδωσε ουσιαστικά τη χαριστική βολή.

Το τελικό σκορ ήταν το 69-58 με την Αστράκα να βελτιώνεται στο 1-4 και τους Μολοσσούς να υποχωρούν στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 48-50, 69-58

Διαιτητές: Καννής-Καλαμαράς

Αστράκα BC (Σταυρόπουλος-Καρατζένης): Τσουκανέλης 9(3), Νυφαντής 14(2), Καλαϊτζής 16(1), Τώνης, Αντωνίου 2, Τάσσος Δ. 10, Ασπιώτης 1, Φουρλάνος 2, Λούντζης 2, Μελισσόβας 13, Σιάλδας

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Βρασταμηνός, Κόρδας 7(2), Σιδηρόπουλος 2, Κουλουμπής 5(1), Ζήσης 18(3), Χατζηαγοράκης 7(2), Μπάρπας, Μάκης 14(2), Μάστορας 5, Σιώζιος