Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ε. Καναλακίου-Αγριά 45-64: Έμεινε χαμηλά επιθετικά και ηττήθηκε η Α.Ε. Καναλακίου

φωτο: gosports.gr

Το Καναλάκι ήθελε να πάρει τη 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής όμως δεν τα κατάφερε καθώς μετά από ένα κακό 4ο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 22-12 ήρθε η ήττα με 64-45 από την Αγριά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί είχαν ένα προβάδισμα των 6 πόντων (21-15 στο 10΄) καταφέρνοντας να το ανεβάσουν στους 15 στο 20΄ με το Καναλάκι να μένει πολύ χαμηλά στο επιθετικό κομμάτι (36-21 στο 20΄).

Στη συνέχεια του αγώνα η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αυτή που έπρεπε επιτρέποντας μόλις 6 πόντους στην Αγριά και με επιμέρους 12-6 μείωσε στους 9 (42-33 στο 30΄). Στην τελευταία περίοδο όμως η Αγριά ήταν αυτή που κυριάρχησε κρατώντας την Παραμυθιά στους 45 πόντους και φτάνοντας στη νίκη με 64-45.

Στο 1-9 το ρεκόρ των Πρεβεζιάνων που την επόμενη Κυριακή αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τον Α.Ο. Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 21-36, 33-42, 45-64

Διαιτητές: Πλέγας-Κωστής

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Ζαμπέτης 10(2), Πάντας, Τάτσης, Κασκάνης 9(1), Σταύρου, Χρήστου 12(1), Κακιούζης 6, Δασκάλος 3(1), Πάνου 5

Αγριά (Στρατίκης): Αντωνόπουλος 5, Μοιρώτσος 2, Καραμανλής 5, Βλαχογιάννης 16(1), Χατζόπουλος 5(1), Καραμήτσος 11, Ντάκης 7, Σαλέπτσης 2, Ρόσσιος 2, Αμπάρης, Τσίρος 9(1)