Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Βόλου 87-92: Κολότσιος VS Ντιαθ-Λουις σημειώσατε... "διπλό" (vid)

Με όλες του τις δυνάμεις πάλεψε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων προκειμένου να φτάσει στην πρώτη νίκη της σεζόν όμως τελικά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 92-87 από τον Ολυμπιακό Βόλου που πανηγύρισε για πρώτη φορά "σπάζοντας το ρόδι".

Εμφάνιση καριέρας από τον Βασίλη Κολότσιο που σταμάτησε στους 37 πόντους με 9 εύστοχα τρίποντα. Δημήτρης Ζαφειρούδης με 27 ήταν επίσης πολύ καλός με τον Παναγιώτη Τσατάλα να έχει 18 όμως να αποβάλλεται με 5 φάουλ στο 4ο δεκάλεπτο. 39 πόντους είχε ο Ντιαθ-Λουις από τον Ολυμπιακό Βόλο με τον Γουάμπα να προσθέτει 18 και τον Νίκολη 15. Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων από τη διαιτητική τριάδα.

Με 4-0 προηγήθηκαν οι Βολιώτες με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 6-6 έχοντας μπει από νωρίς στο bonus των βολών. Με τον Κολότσιο να έχει 2/2 τρίποντα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων βρέθηκε μπροστά με 12-8 όμως 5 σερί πόντοι του Ντίαθ έδωσαν στους "ερυθρόλευκους" βραχεία κεφαλή με 13-12. Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες επιθέσεις στους φιλοξενούμενους οι οποίοι άνοιξαν τη διαφορά στο +9 (24-15) με τον Ντίαθ-Λουις να κάνει πολύ καλή εμφάνιση. Μέχρι και τους 13 έφτασε το προβάδισμα των Βολιωτών (28-15) με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με τον Κολότσιο να είναι "ζεστός" από την περιφέρεια φτάνοντας τους 15 πόντους με 5 τρίποντα με επιμέρους 11-2 να μειώνει σε 30-26 στο 10΄.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 14΄ να είναι 32-32. Οι Γιαννιώτες με τον Κολότσιο να συνεχίζει το κρεσέντο του βρέθηκαν μπροστά με διαφορά 3 πόντων (39-36). Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντίαθ να έχει μεν 4 φάουλ αλλά να προκαλεί πολλά προβλήματα στο ζωγραφιστό με την αποτελεσματικότητά του φτάνοντας τους 24 πόντους έμεναν σε απόσταση βολής (45-44). Ο Γουάμπα με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε τον Ολυμπιακό στο 46-45 με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 46-46 μετά από 1/2 βολές του Τσόλη.

Στο 24΄ ο Ολυμπιακός Βόλου είχε τα ηνία με 56-51 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να μειώνει σε 58-56 λίγο αργότερα παρά τα 4 φάουλ του Τσατάλα. Ο Νίκος Μπουντούρης βλέποντας την υπεροχή της ομάδας του στη γραμμή των ψηλών έδωσε πολλές επιθέσεις σε Γουάμπα και Ντιαθ με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σταθερά την πρωτοπορία (66-60). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 68-60.

Με τον Τσατάλα να παίρνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες ο ΑΓΣ Ιωαννίνων έμενε κοντά στο σκορ (72-66) όμως ο αθλητικός forward αποβλήθηκε με το 5ο του φάουλ με τον coach Ασπρούδη να πρέπει να διαχειριστεί και αυτό το πρόβλημα έχοντας βέβαια λίγους παίκτες στη διάθεσή του. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε χάσει με 5 φάουλ τον Γουάμπα όμως ένα τρίποντο του Στεφόπουλου τον έφερε στο +10 στο 34΄ (79-69). Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων πλησίασε στους 4 πόντους έχοντας παράλληλα πολλά παράπονα από τους διαιτητές για τα σφυρίγματά τους (83-79). Ζαφειρούδης και Κολότσιος είχαν τις ευκαιρίας να φέρουν ακόμα πιο κοντά την ομάδα τους όμως αστόχησαν. Η αποβολή του Καραθανάση με 5 φάουλ είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με 4 παίκτες καθώς δεν είχαν άλλον παίκτη στον πάγκο να τον αντικαταστήσει. 46΄΄ πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 85-79. Οι γηπεδούχοι έμειναν ακόμα και με 3 παίκτες στα 18΄΄ πριν το τέλος με τον Κολότσιο να κάνει το 5ο φάουλ του σε προσπάθεια να σταματήσει το χρόνο (90-85). Ο Ζαφειρούδης με 2/3 βολές μείωσε σε 92-87 με αυτό να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 46-46, 60-68, 87-92

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηκώστας-Χάνος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Κοντός, Κολότσιος 37(9), Τσατάλας 18(2), Ζαφειρούδης 27(4), Τριπολίδης 2, Τσόλης 1, Κραθανασης 2

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Στεφόπουλος 11(2), Παρασχάκης 1, Γουάμπα 18, Νίκολης 15(1), Μπουντούρης Κ. 6, Δημητρόπουλος, Μπουντούρης Σ. 2, Ντιαθ-Λουις 39