Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Γρηγόρης Λιακατάς-Αίας Άρτας 47-55: Σοβαρεύτηκε στο τέλος και έφυγε με το ροζ φύλλο από το Αιτωλικό ο Αίας

Την 4η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησε σήμερα το απόγευμα ο Αίας Άρτας επικρατώντας εκτός έδρας του Γρηγόρη Λιακατά με 55-47.

Ζολώτας με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, Ζήκος με 12 πόντους, Παπαδημητρίου με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ και Παπαμιχαήλ με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι 4 που ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας.

Παιχνίδι το οποίο δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας το σημερινό με τον Αίαντα Άρτας να μένει πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα με 6-1. Πολύ χαμηλή η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Αρτινούς με επιμέρους 9-4 να ισοφαρίζουν σε 10-10 στο 10΄.

Ο Αίας άρχισε να δείχνει πιο σοβαρή εικόνα στη συνέχεια του αγώνα και με επιμέρους 11-5 έχτισε ένα +6 στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-15). Δύο καλάθια από τους Ζολώτα και Λιάρο έφεραν την ομάδα τους στο +8 (25-17) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 26-19.

Στην τρίτη περίοδο ο Αίας κρατούσε σταθερά μία καλή απόσταση από τους γηπεδούχους η οποία έφτασε και σε διψήφιο νούμερο (35-23) με το σκορ στο 30΄ να είναι 39-28.

Ένα νεκρό διάστημα των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο είχε ως αποτέλεσμα ο Γρηγόρης Λιακατάς με σερί 12-0 να προσπεράσει με 40-39 και μάλιστα λίγο αργότερα να βρεθεί και στο +4 με τρίποντο του Γκανιάτσου (45-41). Η ομάδα της Άρτας έδειξε την απαραίτητη σοβαρότητα και με επιμέρους 14-2 μέχρι και το 40΄ κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Ζήκος και Παπαμιχαήλ έκαναν καλή δουλειά σε αυτό το τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 19-26, 28-39, 47-55

Διαιτητές: Εδιαρόγλου-Δάλλας

Γρηγόρης Λιακατάς: Κοντογιάννης 6, Μαντέλος, Ζαρκαδούλας 9(1), Γκανιάτσος 11(1), Ζαβιτσάνος, Καπνίσης 11(1), Καπώνης 10

Αίας Άρτας: Βαρδής 5(1), Λιάρος 4, Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 8 (13 ριμπ., 3 κλεψ.), Μπράμης, Παπαμιχαήλ 8 (7 ριμπ.), Καρανίκας 2, Ζολώτας 12 (9 ριμπ.), Ζήκος 12 (4 κλεψ.), Παπαρούνης 4