Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα-Δάφνη Αγίου Δημητρίου 81-51: Θριαμβευτική πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ιστορία έγραψε ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα το μεσημέρι επικρατώντας στον προημιτελικό που διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με  81-51 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου παίρνοντας το εισιτήριο για το Final 4 για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Double double από την Ewodo με 24 πόντους (10/12 σουτ) και 10 ριμπάουντ, με την Σαρηγιαννίδου να ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 19 πόντους (7/10 σουτ) και 7 ριμπάουντ. Briggs με 14 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα ήταν επίσης εξαιρετική με την Μαρίνη να κάνει πολλές δουλειές έχοντας 8 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και την Καλαμπάκου να έχει 8 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τη Δάφνη να βρίσκεται μπροστά με 3 (10-7) με την Παγώνη να έχει τους μισούς πόντους των φιλοξενούμενων. Επικεντρωμένη στον περιορισμό της Morris ήταν η άμυνα του ΠΑΣ ο οποίος με σερί 5-0 πήρε βραχεία κεφαλή με 11-10. Οι γηπεδούχες έδωσαν τα μακρινά σουτ στη Δάφνη και δικαιώθηκαν καθώς δε βρήκαν στόχο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 8 (18-10) με το σερί του ΠΑΣ να φτάνει το 11-0 από το 10-7 που είχε βρεθεί πίσω. Wells και Γκριτζά έκαναν ότι δεν κατάφερε πριν η Καράλη, ευστόχησαν δηλαδή σε δύο τρίποντα μειώνοντας σε 18-16 με τις Γιαννιώτισσες να έχουν άμεσα τις απαντήσεις καθώς με σερί 8-0 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +9 (25-16 στο 10΄). Μεγάλη η συνεισφορά της Καλαμπάκου στη δημιουργία με 4 ασίστ, ερχόμενη από τον πάγκο, όπως και της Μαρίνη που είχε επίσης 4, με τις Σαρηγιαννίδου και Ewodo να είναι οι δύο καλύτερες των γηπεδούχων έχοντας από 8 πόντους.

Η πρώτη διψήφια διαφορά ήρθε με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (27-16) με τη Δάφνη με επιμέρους 5-2 να μειώνει σε 29-21. Τα επιθετικά ριμπάουντ της Γκριτζά (4) έκαναν ζημιά στις γηπεδούχες καθώς ανανέωναν κατοχές της Δάφνης ενώ στο μεταξύ η Effa είχε χρεωθεί με 3 φάουλ. Κρεσέντο της Briggs με 2/2 τρίποντα από την κορυφή και ένα ακόμα από τη Σαρηγιαννίδου έφεραν τον ΠΑΣ Γιάννινα στο +17 (38-21). Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με τις "κυανόλευκες" να φτάνουν στο +24 (47-23). Το μεγαλύτερο επίτευγμα των κοριτσιών του coach Μαργαρίτη στο αμυντικό κομμάτι ήταν το γεγονός ότι δεν επέτρεπαν στη Morris να πάρει εύκολα τη μπάλα στο low post κρατώντας την μόλις στους 5 πόντους.

Με σερί 7-0 της Δάφνης μέσα σε 2΄ και ένα απίστευτα τυχερό τρίποντο της Σαλιάι το σκορ έγινε 47-30 στο 22΄. 5 πόντοι της Ewodo ήταν ικανοί να στείλουν ξανά τη διαφορά άνω των 20 (52-30 στο 25΄). Μέχρι και την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχες έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα με το σκορ στο 30΄ να είναι 64-40 με τον ΠΑΣ να απέχει μόλις 10 λεπτά από μία ιστορική πρόκριση.

Η Καλαμπάκου μοίραζε τις ασίστ με την Ewodo να βάζει τα καλάθια και το σκορ να γίνεται 69-40. Η απόδοση της ομάδας του John Μαργαρίτη συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα με το 73-46 του 35΄ να δείχνει την απόλυτη κυριαρχία του ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα. Η Ελένη Κουτσάφτη πάτησε παρκέ στα τελευταία 2 λεπτά παίρνοντας το θερμό χειροκρότημα της κερκίδας με τις Γιαννιώτισσες να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με θριαμβευτικό τρόπο με το τελικό 81-51.