Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ο. Κόνιτσας-ΠΑΣ Γιάννινα 45-82: Άνετο πέρασμα από την Κόνιτσα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Εύκολο απόγευμα είχε χθες ο εντυπωσιακός ΠΑΣ Γιάννινα περνώντας με 82-45 από την Κόνιτσα. Αυτή ήταν 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Νίκου Πάνου.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ έδειξε ότι ήθελε να κυριαρχήσει ξεφεύγοντας με 15 πόντους στο 10΄ (29-14) ενώ η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες αυξήθηκε κατά πολύ μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους με επιμέρους 27-4 να βρίσκονται στο 56-18 στο 20΄.

Ο νικητής του αγώνα είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο μισό με τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 74-35 και τον ΠΑΣ Γιάννινα να φεύγει με το ροζ φύλλο από την Κόνιτσα με 82-45.

Μπουραντάς με 20 πόντους, Γιαννόπουλος με 16 και Κοτζαμάνης με 12 οι 3 που ξεχώρισαν επιθετικά από τους νικητές από τους οποίους αγωνίστηκαν και οι 12 παίκτες που ήταν στην αποστολή και μάλιστα σκόραραν όλοι τους. Ντόνας και Σακκάς είχαν από 10 πόντους από πλευράς Α.Ο. Κόνιτσας.

Τα δεκάλεπτα: 14-29, 18-56, 35-74, 45-82

Διαιτητές: Κολυδάς-Γείτονας

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμάνης): Πανταζής 4, Ντόνας 5(1), Ζήσης 2, Στέρπης 3, Μπάτσης 4, Βλάχος 3, Ντόνας Γ. 10(2), Οικονόμου 4, Σακκάς 10(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός 1, Τσίρμπας-Αναγνώστου 2, Παπαδόπουλος 3, Τσιμπέρης 6, Εκκλησίαρχος 2, Μπουραντάς 20(1), Κοτζαμάνης 12, Γιαννόπουλος Π. 16, Γιαννόπουλος Λ. 2, Σταμέλος 8, Παπαργυρίου 2, Τζαλοκώστας 8