Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2022

Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους 3 ομίλους

"Φωτιά" στις πρώτες θέσεις του Β΄ ομίλου έβαλε η Πάργα που επικράτησε με 61-55 της Άνω Πόλης Άρτας σπάζοντας το αήττητό της.

27 πόντους σημείωσε ο Παππάς με τους Καρβούνη με 16 και Γκίκα με 13 να τον ακολουθούν. Στο 2-1 πλέον το ρεκόρ και των δύο ομάδων.

"Σεφτέ" στις νίκες έκαναν την Κυριακή Αχιλλέας Νεοχωρίου και Α.Ο. Φιλοθέης. Ο Αχιλλέας Νεοχωρίου επιβλήθηκε με 72-54 του Α.Ο. Λούρου με τον Γεωργάκη να έχει 24 πόντους και τον Παπαχρήστο 13.

Ο Α.Ο. Φιλοθέης κέρδισε με 63-50 τον Α.Ο. Κόνιτσας με τον Παππά με 18 πόντους, τον Μπαρκούζο με 14, τον Σιαμαντά με 13 και τον Φουρκή με 11 να ξεχωρίζουν. Από τους Κονιτσιώτες Βλάχος και Ζαφείρης είχαν από 14 πόντους.

7. Α.Ο. Λούρου 1 (0-2)

*Ο Α.Ο. ΛΟΥΡΟΥ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022

**ΠΑΣ Γιάννινα, Α.Ο. Φιλοθέης και Α.Ο. Λούρου έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη 4η αγωνιστική (10-11/12):

Α.Ο. Κόνιτσας- ΠΑΣ Γιάννινα

Γ.Σ. Άρτας Άνω Πόλη- Α.Ο. Φιλοθέης

Α.Ο. Λούρου- Α.Ο. Πάργας

Ρεπό: Αχιλλέας Νεοχωρίου

Στον Α΄ όμιλο ο Κρόνος Αγρινίου έκανε το 3Χ3 μετά την εύκολη νίκη του επί του Ηρακλή Μοναστηρακίου με 85-44. 23 πόντους είχε ο Παπαθανασόπουλος, με τους Πάγια και Μοσχόπουλο να προσθέτουν από 11 και τους Σταυρόπουλο και Γκρίζη από 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκρέκας με 15.

Η Βόνιτσα έφτασε τις 2 νίκες με 58-49 επί του Απόλλωνα Μεσολογγίου με τους Κορώζη και Μάρη με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα να είναι οι πρωταγωνιστές. Στους 27 σταμάτησε ο Ξούργιας από τον Απόλλωνα.

2Χ2 για τον Αίολο Αστακού που επικράτησε της Αμφιλοχίας με 67-57 με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την 3η τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

7. Γ.Ο. Αμφιλοχίας 2 (0-3)

*Ο Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022

**Αίολος Αστακού, ΠΑΣ Ιωνικός 80΄ και Ηρακλής Μοναστηρακίου έχουν κάνει το ρεπό τους.

Ηρακλής Μοναστηρακίου- Α.Ο. Βόνιτσας

Γ.Ο. Αμφιλοχίας- ΠΑΣ Ιωνικός 80΄

Απόλλων Μεσολογγίου- Αίολος Αστακού

Ρεπό: Κρόνος Αγρινίου

Στο μοναδικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Γ΄ όμιλο οι Κένταυροι Κέρκυρας ξεκίνησαν τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις με νίκη με 61-56 επί Α.Σ.Ι. Καποδίστρια.