Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Λασσάνη Κοζάνης-Ioannina WBC 49-69: Άνετη και πολύτιμη νίκη για το Ioannina WBC

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και 3η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών πανηγύρισε το Ioannina WBC επικρατώντας με 69-49 της Λασσάνης Κοζάνης.

Ο Βαγγέλης Αυγερινός έδωσε χρόνο συμμετοχής και στα 12 κορίτσια που είχε στη διάθεσή του και μάλιστα όλες σκόραραν. Στέλλα Ξανθοπούλου με 17 πόντους, Ρούλα Πανούτσου με 12 και Ευγενία Παπαδοπούλου με 10 οι διψήφιες από τις νικήτριες.

Οι φιλοξενούμενες έδειξαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ότι ήθελαν να επιβάλουν το ρυθμό τους καταφέρνοντας να προηγηθούν με 23-15 στο 10΄. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη καθώς με όπλο του την άμυνα το Ioannina WBC έφτασε στο +19 στο ημίχρονο (43-24 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτισσες ήθελαν να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο και με αυτό το σκεπτικό βγήκαν από τα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Επιμέρους 23-7 μετέτρεψε το σκορ σε 66-31 στο 30΄ με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και τον coach του Ioannina WBC να μοιράζει το χρόνο σε όλα τα κορίτσια. Τελικό σκορ 69-49 με το Ioannina WBC να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 3-3 και την επόμενη Κυριακή να φιλοξενεί την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 24-43, 31-66, 49-69

Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Δώνης

Λασσάνη Κοζάνης (Σερέτης-Καλογεράτος): Σαββίδου 6(2), Μεντεσίδου 10, Χατζηιωάννου 2, Λαβανισιώτη 2, Γκάζη 2, Κρανιώτη 22, Σεμερτζίδου 3(1), Παπαδοπούλου 2

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 17(3), Ντόκου 4, Μαντζιου Ειρ. 8, Φαγογένη 2, Τσακτσίρα 5(1), Βρασταμηνού 2, Δημητριάδη 2, Παπαδιά 2, Παπαδοπούλου 10, Γιωτίτσα 4, Μάντζιου Αν. 1, Πανούτσου 12