Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Τιτάνες Παλαμά-IBC 74-64: Ήττα στον Παλαμά για το IBC

Την ήττα με σκορ 74-64 γνώρισε το IBC σήμερα το απόγευμα στην έδρα των Τιτάνων Παλαμά στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από 14 ημέρες λόγω της αναβολής του παιχνιδιού της περασμένης Κυριακής με τους Σοφάδες.

Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου παρά το γεγονός ότι είχε τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο (35-31) δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από τον Παλαμά ο οποίος είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λόλα που σταμάτησε στους 29 πόντους. Σαριμπαλίδης με 17 τον ακολούθησε με τους Αντωνίου και Μάνο να προσθέτουν από 12 και 10 αντίστοιχα. Ξιούρας με 13 πόντους, Βάσης, Νταβουλτζόπουλος και Milanovic με 12 οι παίκτες που διακρίθηκαν από το IBC.

Οι Γιαννιώτες ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι έχοντας πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκαν με 20-13 στο 10΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλει το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο 35-31 στο 20΄.

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλοί "έσφιξαν" την άμυνά τους δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών του coach Παπαδόπουλου με τους Σαριμπαλίδη και Μάνο να κάνουν τη ζημιά και τους γηπεδούχους να έχουν ένα +3 στο 30΄ (48-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Αντωνίου αρχικά και Λόλας εν συνεχεία διατηρούσαν την ομάδα τους μπροστά με το IBC να κυνηγά. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 74-64 με το IBC να έχει πλέον ρεκόρ 4-3 και την επόμενη Κυριακή να υποδέχεται την Ανόρθωση Βόλου σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-35, 48-45, 74-64

Διαιτητές: Δόλγυρας-Μπουγλός Ι.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης-Φλώρος): Τσούμας, Μάνος 10(2), Αντωνίου 12(2), Σαριμπαλίδης 17(4), Σφακιανός 6(2), Λόλας 29, Μπουσκολίτης, Πασχάλης, Αρχοντούλης

IBC (Παπαδόπουλος-Κανελλόπουλος): Ζώτος 6, Νταβουλτζόπουλος 12, Ξιούρας 13(2), Μπαρτζώκας Π., Βάσης 12(1), Πολύζος 7(1), Milanovic 12, Μπαρτζώκας Σπ. 2