Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Τρίκαλα Basket-Βίκος Ιωαννίνων 75-74: Τέλος το αήττητο του Βίκου Ιωαννίνων

φωτο: Βίκος BC

Τα Τρίκαλα Basket έβαλαν τέλος στο αήττητο του Βίκου Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα επικρατώντας στην έδρα τους με 75-74.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τους Τρικαλινούς να ξεφεύγουν στο τρίτο δεκάλεπτο και τους φιλοξενούμενους να το μαζεύουν στο τελευταίο πηγαίνοντας στο φινάλε να φύγουν με το ροζ φύλλο όμως στην τελευταία κατοχή έκαναν λάθος.

Γιάννης Αναγνωστάκης με 22 πόντους και 6 τρίποντα ο πρώτος σκόρερ του Βίκου, ο Δημήτρης Καλαμπάκας τον ακολούθησε με 18, ο Γιώργος Μαυρογιάννης είχε 13 και ο Θοδωρής Τσιλούλης 11. Ράπτης, Παπαχρήστος και Μήνου οι καλύτεροι των νικητών με 16, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι έχοντας τα ηνία με 16-4 με τον Αναγνωστάκη να είναι πολύ καλός όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα το μάζεψαν με την περίοδο να κλείνει στο 22-22.

Κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο Τρίκαλα Basket και Βίκος Ιωαννίνων με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-37 με τον Μαυρογιάννη να μετρά τους 9 από τους 15 πόντους που σημείωσε η ομάδα του.

Η τρίτη περίοδος ήταν το κομμάτι του αγώνα στο οποίο οι παίκτες του Χάρη Φόρου κατάφεραν να ξεφύγουν με τον Ράπτη να "πληγώνει" τη γιαννιώτικη άμυνα και το σκορ στο 30΄ να είναι στο 57-49.

Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έκανε μεγάλη προσπάθεια καταφέρνοντας να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι με εξαιρετικό τον Καλαμπάκα (12 πόντοι) και άξιο συμπαραστάτη τον Αναγνωστάκη (8 πόντοι). Λίγο πριν το τέλος με το σκορ στο 75-74 ο Κολότσιος είχε 0/2 βολές,  ο Καλαμπάκας κατέβασε το ριμπάουντ δίνοντας στον Τσιλούλη όμως η πάσα που επιχείρησε ο Λαρισαίος guard "κλάπηκε" από τον Κολότσιο και έτσι τα Τρίκαλα Basket "κλείδωσαν" τη νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το Βίκο Ιωαννίνων με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν το ίδιο ρεκόρ με 6 νίκες και 1 ήττα. Την επόμενη αγωνιστική ο Βίκος θα αντιμετωπίσει το συμπολίτη ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-37, 57-49, 75-74

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης-Πράττος

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου 13(4), Κολότσιος 3, Παπαχρήστος 14(2), Βαζούκης 2, Ράπτης 16, Μπουργανός 5(1), Τριανταφύλλου 3(1), Ψύρρας 3(1), Δέσπος 9, Βαβάτσικος 7

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αναγνωστάκης 22(6), Μαυρογιάννης 13(2), Ιωαννίδης 2, Τσιλούλης 11, Πάτρας 8(1), Δήμος, Καλαμπάκας 18(1), Σταυρόπουλος, Κοτσάνος