Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 64-87: Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, "μίλησε" η ποιότητα της Δόξας στο δεύτερο (vid)

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ηττήθηκε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με 87-64 από τη Δόξα Λευκάδας έχοντας καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο μισό η ποιότητα και το βάθος που διαθέτει η Δόξα έκαναν τη διαφορά με αποτέλεσμα να έρθει η 7η ήττα σε ισάριθμους αγώνες για τους Γιαννιώτες.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με το πρώτο καλάθι να έρχεται δια χειρός Χείλαρη στο 2΄. Ο Καραθανάσης χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ δημιουργώντας τον πρώτο πονοκέφαλο στον προπονητή του καθώς αποτελεί ουσιαστικά το μοναδικό "καθαρόαιμο" ψηλό της ομάδας. Με τον Ζαφειρούδη να είναι εξαιρετικός επιθετικά ο ΑΓΣ Ιωαννίνων προηγήθηκε με 10-8 όμως οι Λευκαδίτες με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Τσιαβέ εκτελεστικά και δημιουργικά προσπέρασαν με 13-10 αναγκάζοντας τον coach Ασπρούδη να καλέσει time out. Ο Μανάκας έγινε ο πρώτος διψήφιος του αγώνα όντας πολύ αποτελεσματικός με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τις λύσεις στην άμυνα ζώνης των Γιαννιωτών. Με τον Τσιαβέ να συνεχίζει να προσφέρει τα μέγιστα η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να φτάσει στο +12 στο τέλος του δεκαλέπτου (26-14 στο 10΄).

Η ζώνη του coach Ζαφειρούδη έφερε μεγάλα προβλήματα στους γηπεδούχους που είχαν "κολλήσει" επιθετικά με αποτέλεσμα από το 13-12 που ήταν το σκορ λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου η Δόξα με επιμέρους 17-2 να βρίσκεται στο 30-14 στο 11΄. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ασπρούδη με όπλο τους τα μακρινά σουτ κατάφεραν να το μαζέψουν σε 32-24 έχοντας τρέξει επιμέρους 10-2. Η Δόξα έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με μία ωραία εκτελεσμένη επίθεση με καλή κυκλοφορία της μπάλας να μειώνει με 4ποντο του Ζαφειρούδη σε 40-32. Ο plamaker των Γιαννιωτών έβαλε ένα ακόμα τρίποντο στην επόμενη επίθεση της ομάδας του φτάνοντας τους 14 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Δόξα Λευκάδας στο +8 (43-35 στο 20΄).

Με τον Χείλαρη να ανεβαίνει πολύ επιθετικά ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τη Δόξα Λευκάδας με επιμέρους 12-2 να ξεφεύγει με 55-37. 5 σερί πόντοι του Τριπολίδη ήταν η απάντηση των γηπεδούχων μειώνοντας σε 55-42. Στο +22 έφτασαν οι Επτανήσιοι με τις συνεργασίες των Τσιαβέ-Μανάκα να λειτουργούν στην εντέλεια και τον Βακουφτσή να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι (69-47 στο 30΄).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύκολους πόντους στο ζωγραφιστό κάνοντας το σκορ 75-47. Το 81-50 του 33΄ δεν άφηνε κανένα περιθώριο στον ΑΓΣ Ιωαννίνων με τη Δόξα να "καθαρίζει" την υπόθεση νίκη. Η ομάδα του coach Ασπρούδη με επιμέρους 12-2 μείωσε σε 83-62 στο 36΄ με τον Αρτινό προπονητή στα τελευταία 3΄ να βάζει "ρίχνει" στο παρκέ μία άκρως νεανική 5αδα με τους Ντούμα-Τσόλη-Ντούτση- Τζιφάκη και τον πιο έμπειρο Τριπολίδη να την απαρτίζουν. Στην αντίπερα όχθη και ο coach Ζαφειρούδης είχε βάλει στο παιχνίδι τους νεαρούς Μάνα και Μάλφα. Τελικό σκορ 87-64 με τη Δόξα Λευκάδας να φτάνει τις 5 νίκες και τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να υποχωρεί στο 0-7.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Μανάκα που σταμάτησε στους 26 πόντους όντας ο καλύτερος παίκτης της Δόξας.

Ο Θανάσης Τσιαβές ήταν πολύ καλός τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά έχοντας 18 πόντους.

Καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Χείλαρη που είχε 15 πόντους.

Αποφασισμένη να αποδείξει την ποιότητά της παρουσιάστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα Λευκάδας και με επιμέρους 26-12 ξέφυγε στο +22 στο 30΄ βάζοντας γερά θεμέλια νίκης.